Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gwiazdy IT stawiają na motoryzację

Po szefie Della w przeżywającą kryzys branżę inwestuje teraz założyciel Microsoft.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Po szefie Della oraz byłym szefie zarządu firmy SAP w przeżywającą kryzys branżę inwestuje teraz założyciel Microsoft. *

Bill Gates, założyciel Microsoft, potrafi się czasem bardzo rozzłościć. Podczas amerykańskich targów komputerowych Comdex porównywał branżę IT z przemysłem samochodowym. _ - Gdyby General Motors potrafił technologicznie dotrzymać kroku branży komputerowej, wszyscy jeździlibyśmy dzisiaj autami za 25 dolarów, które pokonują 1 tys. mil na jednym galonie paliwa _ - wykrzykiwał Gates.

Na kontrę szefów branży motoryzacyjnej nie trzeba było długo czekać. - _ W takiej sytuacji, aby wyłączyć silnik kierowcy musieliby dzisiaj naciskać przycisk startu _ - odpowiadał złośliwie GM.

Nawet, jeśli ta dysputa nigdy nie została oficjalnie potwierdzona, historia z roku 1998 roku pokazuje: były szef Microsoftu ma szczególny stosunek do aut.

Teraz sam inwestuje w przeżywającą kryzys branżę. Poprzez Bill & Melinda Gates Foundation Trust oraz należące do niego konsorcjum Cascade Investment Gates nabył 5,5 procent udziałów w notowanej na giełdzie amerykańskiej firmie Auto-Nation.

Inwestorzy zareagowali entuzjastycznie. Notowania giełdowe Auto-Nation odnotowały ponad ośmioprocentowy wzrost.

Branża i użytkownicy forów internetowych łamią sobie głowę nad motywami Gatesa. Jedni są zdania, że Gates chce w końcu zrealizować swoją wizję skomputeryzowanego samochodu z dostępem do internetu. I rzeczywiście, IT w aucie jest słabostką Gatesa. Podczas swojego pożegnalnego przemówienia na targach CES w Las Vegas Gates zaprezentował Forda, w którym radio samochodowe sterowane było głosem.

Inni są jednak zdania, że w przeżywającej w ostatnim czasie problemy branży Gates widzi po prostu dobrą szansę na inwestycje. Pewne jest jedno: Gates nie jest jedyną znaną osobą z branży IT, z ambicjami w branży motoryzacyjnej.

Michael Dell, założyciel i od niedawna ponownie szef producenta komputerów o tej samej nazwie, ma podobne plany. Jego firma inwestycyjna MSD Capital pozyskała w maju weterana branży inwestycyjnej Jeffa Rachora, byłego szefa dealera samochodowego Sonic Automotive, i zamierza stworzyć firmę specjalizującą się w sprzedaży aut z segmentu premium.

Również wtedy eksperci z branży motoryzacyjnej zastanawiali się, dlaczego Dell decyduje się na taki krok akurat podczas kryzysu. Jednak 43-letni Dell zachował spokój. Właśnie gdy ludzie są niepewni, jest to dobrą okazją dla inwestora by zainwestować i zmienić niektóre rzeczy, kontrował Dell. Co dokładnie chciałby zmienić, nie wiadomo jednak do dziś.

Swoją słabość do motoryzacji odkrył również Shai Agassi, mimo że w innym celu. Założyciel kilku firm IT, były członek zarządu dostawcy oprogramowania SAP i przez długi czas kandydat na szefa SAP, założył firmę Project Better Place. 40-letni menadżer chce utorować drogę dla ekologicznych aut elektrycznych. Jego pomysł: Na _ stacjach tankowania _ kierowcy będą mogli wymienić puste akumulatory na naładowane.

Brzmi to zuchwale. Jednak Agassi pozostaje optymistą: _ To więcej niż pomysł, wkrótce stanie się rzeczywistością. _ Nie jest jedynym biznesmenem, który w to wierzy. Szef koncernu Renault-Nissan Carla Ghosn obiecał opracowanie odpowiednich aut. W 2011 roku ma zostać uruchomiona produkcja masowa.

Zainteresowanie wyraża również branża energetyczna mając nadzieje na interesy z nowymi, atrakcyjnymi klientami. W Izraelu, ojczyźnie Agassiego, ma częściowo powstać odpowiednia infrastruktura.

Tagi: gates, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz