Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Happy end w Hollywood. Spielberg uratowany

0
Podziel się:

Pomocną dłoń z pieniędzmi wyciągnął do Dreamworks drugi koncern medialny świata - Disney.

Happy end w Hollywood. Spielberg uratowany
(PAP/EPA)

Disney przejmie dystrybucję filmów produkowanych przez Spielberga, a Dreamworks otrzyma niezbędny zastrzyk finansowy.

Historia nadaje się prawie na scenariusz filmowy i pasuje tym samym do branży, w której się wydarzyła. Stevenowi Spielbergowi, znanemu reżyserowi, który zdobył sławę dzięki filmom jak _ E.T. _, _ Jurassic Park _ i _ Lista Schindlera _, zaczyna brakować pieniędzy. Przez wiele miesięcy jego firma Dreamworks nie mogła znaleźć partnera, który wyłożyłby odpowiednio dużo kapitału i chciał sprzedawać ukończone już filmy. Gorączkowe negocjacje prowadzono z wieloma koncernami - bez skutku. Ostateczne wszystko zakończyło się happy endem: zbawcą okazał się Walt Disney, drugi co do wielkości światowy koncern medialny.

Jak donoszą zgodnie amerykańskie media, formalne porozumienie pomiędzy Dreamworks i Disneyem ma być podpisane lada moment. Zgodnie z porozumieniem, gigant medialny z kalifornijskiego Burbank zajmie się dystrybucją filmów produkowanych przez stosunkowo małą, ale odnoszącą sukcesy firmą producencką Spielberga.

Dreamworks jest obecnie jedną z niewielu znaczących i niezależnych firm produkcyjnych w Hollywood. Firma zatrudnia 150 pracowników, osiągany obrót nie jest znany. Dla porównania: Disney zatrudnia 150 tys. pracowników, wysokość obrotu to 37,8 mld dolarów.

Nieoficjalnie wiadomo, że Disney ma dystrybuować rocznie sześć produkcji Dreamworks i otrzymywać za to prowizję wysokości ośmiu procent - to dużo więcej, niż powszechnie przyjęte w branży. Analitycy oceniają porozumienie pozytywnie. _ - Disney potrzebuje produktów, aby dotrzeć do docelowej grupy dwudziestolatków _ - mówi David Joyce z Miller Tabak w Nowym Jorku. _ - Produkcje Spielberga wypełniają dokładnie tą lukę. _

Firmy produkcyjne Disneya - należą do nich Touchstone i Miramax - nie odnosiły w minionych latach zbyt wielu sukcesów. W przedstawionych ostatnio wynikach kwartalnych Disneya, w porównaniu do roku ubiegłego wpływy z produkcji własnych filmów były mniejsze o 64 procent. Tymczasem Dreamworks może skorzystać z globalnej sieci dystrybucji i pozycji rynkowej Disneya. Ponadto Spielberg, trzykrotny zdobywca Oscara, otrzyma zastrzyk kapitału wysokości 250 mln dolarów, co ma zabezpieczyć finansowanie przyszłych produkcji.

Zobacz zapowiedź najnowszego filmu ludzi Spielberga:

W ubiegłym roku Dreamworks uwolnił się z nieudanego partnerstwa z Viacom Paramount i próbował znaleźć pieniądze w Bollywood, przeżywającym boom indyjskim odpowiedniku Hollywood. Wówczas zdobycie kapitału nie być jeszcze tak problematyczne. Spielberg podpisał z Reliance ADA Group umowę opiewającą na ponad 1,2 mld dolarów. Warunkiem porozumienia było jednak wniesienie przez Dreamworks kapitału własnego w wysokości od 500 do 750 mln dolarów. W obliczu zaostrzającego się kryzysu finansowego znalezienie takiej kwoty okazało się jednak niemożliwe.

Mimo, że Disney był już wtedy zainteresowany współpracą, Dreamworks negocjował najpierw z Universal Pictures - firmą, dla której Spielberg wyprodukował swój pierwszy przebój kasowy _ Szczęki _. Po dobrze zapowiadających się rozmowach negocjacje zakończyły się jednak klapą. Według insiderów, Dreamworks domagał się zastrzyku finansowego wysokości 200 mln dolarów oraz emisji filmów w telewizji kablowej w godzinach największej oglądalności. Universal nie chciał się na to zgodzić. W miniony piątek firma wydał oświadczenie, że rozmowy z Dreamworks zostały oficjalnie zakończone: _ Jest zbyt oczywiste, że interesy Dreamworks nie idą w parze z interesami Universal. _

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)