Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Hermann Rorschach - 129 rocznica urodzin z Google Doodle

0
Podziel się

Szwajcarski psychiatra i psychoanalityk jest twórca słynnego testu plam atramentowych używanego dla celów diagnostyki w psychopatologii.

Hermann Rorschach - 129 rocznica urodzin z Google Doodle
(Google)
bErnLeZN

Szwajcarski psychiatra i psychoanalityk jest twórca słynnego testu plam atramentowych używanego do diagnostyki w psychopatologii. Google Doodle z okazji jego urodzin daje nam niezwykłą szansę na to byśmy spróbowali coś z tych plam wyczytać i swoimi wnioskami podzielili się na serwisach społecznościowych.

Rorschach w młodości chciał poświęcić się sztuce, ostatecznie jednak rozpoczął studia medyczne. Później przez lata zajmował się dogłębnie psychoanaliza. Był zwolennikiem i entuzjastą nowatorskich technik psychoanalitycznych. W 1919 został wiceprezesem Szwajcarskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego.

Psychoanalityk zainteresował się pracami Szymona Hensa, który badał wyobraźnię chorych używając do tego karty z plamami. Zainspirowany zaczął prowadzić własne doświadczenia, używając do tego zupełnie przypadkowych 15 kleksów.

bErnLeZP

Zdaniem Rorschacha właściwie przygotowany obserwator jest w stanie ustalić cechy charakteru i znaczące odruchy badanego. Jego odkrycie po dziś dzień jest używane w diagnostyce psychologicznej choć ciągle nie brakuje kontrowersji na temat skuteczności tej metody.

Hermann Rorschach. Zmarł w wieku 37 lat w wyniku powikłań po wycięciu wyrostka robaczkowego

Czytaj więcej w Money.pl

bErnLfaq
business news
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)