Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hiszpania: fresk z podobizną Jezusa zarobił 50 tys. euro

0
Podziel się:

Nieudolnie odrestaurowany malowidło przedstawiające Jezusa jest chętnie oglądane. W ciągu roku obejrzało go 40 tys. osób.

Hiszpania: fresk z podobizną Jezusa zarobił 50 tys. euro
(Marlee90/iStockphoto)

Nieudolnie odrestaurowany fresk przedstawiający Jezusa w ubiegłym roku podbił internet, teraz okazało się, że ludzie chętnie oglądają go też na żywo. W ciągu roku obejrzało go 40 tys. osób, a zysk z biletów wyniósł 50 tys. euro - poinformowała agencja AP.

Obraz zarobił 50 tys. euro na cele charytatywne - powiedział Juan Maria Ojeda, urzędnik z 5-tysięcznego miasta Borja, położonego niedaleko Saragossy w Hiszpanii, w którym w niewielkim kościele znajduje się _ dzieło _.

Autorka pseudorenowacji obrazu, 81-letnia Cecilia Gimenez, oraz rada miasta negocjują umowę w sprawie podziału zysków. Autorka chciałaby przekazać swoją część na fundacje pomagające osobom cierpiącym na atrofię mięśni, na którą choruje też jej syn.

Przywrócenie malowidłu oryginalnego wyglądu jest niemożliwe.

W sierpniu ubiegłego roku Gimenez podjęła się renowacji XIX-wiecznego fresku _ Ecce Homo _ autorstwa Eliasa Garcii Martineza. Usiłując przywrócić malowidłu świetność, Gimenez zniekształciła twarz Chrystusa, obraz po konserwacji w niczym nie przypominał pierwotnej wersji. Zdjęcia malowidła obiegły internet, a Gimenez została wyśmiana.

Przez internautów fresk został nazwany _ Ecce Mono _ (oto małpa), w polskich serwisach społecznościowych - _ Jeżus _.

Zobacz także: ZOBACZ RELACJĘ Z HISZPANII (hiszp):

Malowidło stało się atrakcją miasteczka, a jego reprodukcje pojawiły się na koszulkach, etykietkach butelek z winem, wlepkach. Internet zaroił się również od pastiszy najbardziej znanych dzieł malarstwa, w których postaciom dano oblicze, które niechcący wyszło spod pędzla Gimenez. Autorka zorganizowała też wystawę swoich prac oraz sprzedała kilka obrazów na eBayu.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)