Notowania

hiszpania
30.03.2009 12:29

Hiszpania ratuje bank. Akcje tracą

Caja Castilla La Mancha ma zobowiązania większe od aktywów o ponad 2 mld euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

To pierwszy przypadek tak poważnych kłopotów hiszpańskiego banku od czasu, gdy na Półwysep Iberyjski dotarł kryzys finansowy.

Jak donosi CNN rząd Hiszpanii za pośrednictwem banku centralnego zdecydował się udzielić gwarancji, które uchronią posiadający milion klientów i 500 oddziałów regionalny bank oszczędnościowy przed kłopotami. Rząd zgodził się na to , by w razie potrzeby zasilić bank kwotą 9 mld euro. Rząd zagwarantował też bezpieczeństwo depozytów klientów.

Cały zarząd Caja Castilla La Mancha został zwolniony. Jego funkcje przejął trzyosobowy zarząd komisaryczny. Pomimo tego rząd w Madrycie podkreśla, że system finansowy Hiszpanii jets stabilny.

W zapewnienia nie uwierzyli inwestorzy. BBC informuje, że wartość akcji bankowych gigantów Santander i BBVA spadła.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Fala bezrobocia zalewa Hiszpanię ]( http://news.money.pl/artykul/fala;bezrobocia;zalewa;hiszpanie,176,0,431536.html )
* [ Prezes Banku Hiszpanii: Kryzys okazją do reform ]( http://news.money.pl/artykul/prezes;banku;hiszpanii;kryzys;okazja;do;reform,144,0,430736.html )

Gospodarka Hiszpanii w dużej mierze uzależniona od sektora budowlanego poważnie odczuwa skutki światowego kryzysu finansowego ipęknięcia bańki na rynku nieruchomości.. Ostatnio przez dwa kartały z rzędu zanotowano ujemny wynik PKB. Oznacza to, żeHiszpania znalazła się oficjalnie w recesji.

Tagi: hiszpania, wiadomości, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz