Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Hiszpańskie koncerny podbijają USA

Wykorzystują ogromną pomoc, która od dłuższego czasu płynie z budżetu na rynek USA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pryzmat/istockphoto)

*Duże firmy budowlane czerpią ogromne profity z amerykańskich państwowych inwestycji infrastrukturalnych. Natomiast banki liczą na żyjących w USA Latynosów. *

Hiszpański koncern budowlany ACS rozpoczął nowy rok tak samo, jak zakończył stary: kolejnym przejęciem w USA. Na początku tygodnia koncern przejął za 132 mln dolarów nowojorską firmę specjalizującą się w budowie tuneli - John P. Picone. Dwa dni przed Bożym Narodzeniem szef ACS poinformował o przejęciu firmy Pulice Construction z Arizony. Wartość transakcji to 114 mln dolarów. W 2007 r. Hiszpanie przejęli amerykański koncern budowlany Schiavone.

ACS nie jest jedynym hiszpańskim koncernem, który koncentruje obecnie większą cześć swoich inwestycji w USA. - _ Przed pięciu laty hiszpańskie inwestycje w USA były praktycznie na zerowym poziomie, jednak od 2007 r. Hiszpanie są jednym z trzech największych inwestorów zagranicznych _ - mówi Jaime Malet, prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Hiszpanii. Uwzględniając zakumulowane inwestycje zagraniczne, Hiszpanie znajdują się w USA na dziesiątym miejscu.

Międzynarodową ekspansję hiszpańskie firmy rozpoczęły stosunkowo późno, koncentrując się najpierw na Ameryce Łacińskiej. Okazało się to pomocne podczas globalnego kryzysu gospodarczego i finansowego, który właśnie tam nie miał tak poważnych konsekwencji, jak w państwach przemysłowych.

Jednak rynek latynoamerykański przeżywa tendencyjnie wahania, a firmy chciały zdywersyfikować swoje inwestycje w stabilnych krajach. W rynki anglosaskie, przede wszystkim w USA, zainwestowały w ostatnich latach firmy z sektora energetycznego, budowlanego i finansowego, a także producenci artykułów spożywczych oraz firmy odzieżowe.

Jako pierwsze na podbój USA wyruszyły banki i koncerny budowlane. W październiku 2005 r. największy hiszpański bank Santander ogłosił inwestycje w amerykański bank Sovereign, aby przejąć go ostatecznie w ubiegłym roku. W 2007 r. hiszpański bank BBVA przejął za 9,6 mld dolarów amerykański bank Compass z siedzibą w Alabamie. W tym roku BBVA, która wywodzi się z Banco de Bilbao, wykorzystał kryzys finansowy do rozbudowy swojej pozycji w USA przejmując bank Guaranty, który podobnie jak bank Compass operuje na południu USA. Tym samym BBVA stał się czwartym co do wielkości bankiem w Teksasie i piętnastym co do wielkości w USA.

Dla banków hiszpańskich rynek amerykański jest po części rozszerzeniem działalności w Ameryce Łacińskiej. Nie bez powodu Hiszpanie koncentrują swoje inwestycje na Florydzie i w Teksasie, gdzie wpływy hiszpańskie są bardzo duże. - _ Większość przedsiębiorstw stawia na cały rynek amerykański, aczkolwiek 40 mln żyjących w USA Latynosów jest na pewno dużym argumentem, jeśli chodzi o politykę kadrową _ - mówi Malet z Amerykańskiej Izby Handlowej.

Najnowsze duże projekty inwestycyjne rozpocznie hiszpańska firma z branży energetycznej. Andaluzyjski koncern Abengoa Solar wybuduje w Arizonie największą na świecie elektrownię termosłoneczną. Tymczasem koncern energetyczny Iberdrola stał się w USA drugim co do wielkości producentem energii odnawialnej.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: hiszpania, przejęcia, usa, santander, inwestycje, publiczne, pieniądze, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz