Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
miasta
16.05.2010 07:31

IBM szykuje technologię dla miast przyszłości

Inteligentne budynki będą same kontrolowały swój stan.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ron Chapple Studios<br>/Dreamstime.com)

Koncern IBM stawia na rozwój technologiczny miast, w których już teraz mieszka ponad 3,3 mld ludzi.

5 innowacji na 5 najbliższych lat, które mogą w znaczący sposób wpłynąć na nasze życie, nie jest zwykłą listą ogłaszaną co roku przez IBM. To przede wszystkim trendy, które już teraz są w dużej mierze wdrażane, lub nad którymi intensywnie pracują naukowcy na całym świecie.

_ - Do 2050 roku 6,4 mld ludzi będzie żyło w miastach. Będzie to 70 procent całej populacji, a należy pamiętać, że pozostali będą mieli taką czy inną styczność z aglomeracjami. Dlatego tym razem w naszej liście innowacji skupiamy się na miastach _ – mówi Anna Sieńko, dyrektor generalna IBM Polska.

Co roku około 60 mln ludzi przeprowadza się do miast, co oznacza ponad milion osób każdego tygodnia. Jednocześnie coraz większym problem staje się bezpieczeństwo publiczne, energetyczne, czy zanieczyszczenie środowiska. Pięć innowacji ogłoszonych przez IBM to zapowiedź tego, że miasta mogą i muszą stać się inteligentne.

Miasta bez spalin

Według IBM nowe pojazdy napędzane akumulatorami nowej generacji nie będą wymagały częstego ładowania tak jak obecnie po przejechaniu około 160 kilometrów. W tej chwili trwają wspólne badania naukowców z Danii i IBM nad nowym typem baterii, która wystarczy na pokonanie odległości od 500 do 800 kilometrów. - _ Na wyspie Bornholm prowadzone są testy. Dotyczą one także absorpcji prądu uzyskiwanego z elektrowni wiatrowych dla potrzeb nowych akumulatorów _ – dodaje Sieńko.

Budowa bardziej wydajnego akumulatora pozwoli na wdrożenie samochodów elektrycznych na szerszą skalę. Niestety na odpowiednią infrastrukturę w większości krajów będzie trzeba nieco dłużej poczekać niż 5 lat.

Inteligentne budynki

Jak zwraca uwagę Anna Sieńko z IBM Polska, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że duży biurowiec czy hotel potrafi wygenerować więcej dwutlenku węgla niż samochody.Obecnie wiele systemów w budynkach – ogrzewanie, instalacja wodno-kanalizacyjna, elektryczna itp. – zarządzane są oddzielnie. W przyszłości technologie zarządzające budynkami będą działały jak żywy organizm, który odbiera sygnały i na bieżąco na nie odpowiada. System taki umożliwi przeprowadzenie automatycznych napraw, jeszcze przed awarią, wezwie służby ratunkowe, a użytkownikom i właścicielom firm zaoferuje monitorowanie zużycia oraz ograniczenie wykorzystania energii.

Jednym z pierwszych takich miejsc będzie Hangzhou Dragon Hotel z Chin, gdzie IBM stworzyła inteligentny system kompleksowego zarządzania, integrujący wszystkie główne systemy hotelu.

*Czysta woda i prąd *

Obecnie jedna na pięć osób nie ma dostępu do wody pitnej.W większości jest ona marnotrawiona przez samorządy, gdyż szacuje się, że przez nieszczelną infrastrukturę potrafi wycieknąć do 50 proc. wody. Ponadto spodziewany jest sześciokrotny wzrost zapotrzebowania ludzi na wodę w ciągu następnych 50 lat.

Aby sprostać tym wymaganiem miasta zainstalują inteligentne systemy wodne, by zmniejszyć marnotrawstwo wody. Będą instalowane inteligentne kanały ściekowe, które nie tylko zapobiegną przedostawaniu się zanieczyszczeń do rzek i jezior, ale także oczyszczą wodę i uzdatnią ją do spożycia. Już dzisiaj IBM wdraża taki system w Dublinie. Kolejne projekty są przygotowywane w kilku miastach w Chinach.

_ - W krakowskim Laboratorium IBM opracowaliśmy wspólnie z partnerem handlowym pierwszy polski pakiet oprogramowania do inteligentnego zarządzania przesyłem energii. To pierwsze rozwiązanie na naszym rynku, które może być wdrożone nie tylko u nas, lecz również w innych krajach _ – dodaje Anna Sieńko.

Miasta w sytuacjach kryzysowych

W ciągu najbliższych pięciu lat według IBM, miasta zostaną wyposażone w ultranowoczesne centra antykryzysowe, które będą mogły zniwelować zagrożenia przestępczością, czy skutki katastrof, nawet przed otrzymaniem zgłoszenia o sytuacji awaryjnej.

Do takich projektów IBM zalicza m.in. inteligentne systemy umacniania brzegów rzek chroniące miasta przed powodziami(taki system funkcjonuje już w Amsterdamie), a także nowoczesny system gromadzących i udostępniający dane w czasie rzeczywistym pozwalającym zapobiegać pożarom w Nowym Jorku.

Miasta a choroby zakaźne

Miasta są siedliskiem chorób zakaźnych i pozostaną nimi wraz ze wzrostem populacji. IBM przewiduje, że w przyszłości przedstawiciele służby zdrowia będą dokładnie mogli przewidzieć – kiedy, gdzie i jak rozprzestrzeniają się choroby, a nawet które okolice zostaną zarażone jako następne. Pojawią się narzędzia pozwalające na lepsze wykrywanie i, śledzenie i zwalczanie zakażeń, takich jak te wywołane przez wirusa H1N1 lub sezonową grypę.

Tagi: miasta, innowacje, ibm, rozwiązania, technologia, świat, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz