Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
boże narodzenie
05.12.2009 18:20

Idą święta i wydatki

Święta będą droższe o 3-5 proc. niż przed rokiem wyliczył Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MK Media Productions)


Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia mogą być droższe niż przed rokiem o 3-5 proc. - uważa dr Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Zależy to oczywiście od tego, jakie potrawy znajdą się na świątecznym stole.

Mniej pieniędzy wydadzą gospodynie na przygotowanie barszczu i pierogów z kapustą i grzybami. W stosunku do cen z przed roku, mąka potaniała bowiem o 10 proc., o ok. 7 proc. mniej kosztuje kapusta, tańsze są buraki, a tylko niewiele droższe są grzyby (2 proc.).

ZOBACZ TAKŻE: Polacy na święta wydadzą 20 miliardów złotych
Zdaniem Świetlik, w tej samej cenie co w 2008 r. będzie można kupić wigilijnego karpia. Średnio będzie on kosztował 13 zł za kg, ale wielu osobom uda się na pewno kupić taniej na różnych kiermaszach, jakie co roku przygotuje handel.

Droższe będą ryby morskie, takie jak morszczuk czy mintaj, więcej zapłacimy za importowane ryby słodkowodne - tilapię czy pangę. Więcej o 5-6 proc. będą kosztowały śledzie, a łosoś - o 10 proc.

Mięso i wędliny średnio będą droższe, w porównaniu z ubiegłym rokiem, o 7 proc. Trochę więcej będzie kosztował drób (3-4 proc.) - kurczaki czy indyki, tyle samo co rok wcześniej zapłacimy za schab z kością - 15 zł/kg i łopatkę - 13,5 zł/kg. Droższy o ok. 10 proc. będzie pasztet, gdyż podrożała wątroba, boczek i jaja - wylicza Świetlik.

Ile wydamy na wędliny, zależy w dużym stopniu od tego, gdzie je kupimy, ale także od [

Płaskoń: Święta coraz bardziej się cofają ]( http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/plaskon;swieta;coraz;bardziej;sie;cofaja,5,0,563717.html )
jakości. Szynka szynce nie jest równa i można za nią zapłacić nawet poniżej 20 zł/kg, ale także i 50 zł/kg; średnio jednak kosztuje ona nieco ponad 22 zł/kg. Podobnie sprawa przedstawia się z innymi wędlinami.

Cena ciasta też zależy od produktów do niego użytych. Np. mniej niż w poprzednie święta wydamy na makowiec. Mak bowiem potaniał o 25 proc. i kosztuje ok. 15 z/kg. Droższy będzie piernik - z powodu wyższych cen miodu, cukru i jaj.

Z bakalii - podrożały rodzynki (o 15 proc.) i suszone śliwki, ale za to tańsze są orzechy włoskie, laskowe i migdały.

Święta trudno wyobrazić sobie bez owoców cytrusowych i słodyczy, a na nie w tym roku wydamy więcej. Mandarynki czy pomarańcze podrożały w ciągu roku o 10 proc., banany - aż o 16 proc. Droższe są czekolady i cukierki.

Raport Money.pl
*Pakiet antykryzysowy uderzy w świąteczne bony? * Potencjał rynku świątecznych bonów zakupowych i kart płatniczych Money.pl szacuje na 3,7 mld złotych. Po zmianie przepisów, firmom w których funkcjonuje fundusz socjalny, bardziej opłaca się wręczyć pracownikom gotówkę lub paczkę niż kupować bony i karty. Czytaj w Money.pl
Tagi: boże narodzenie, święta, zakupy, wydatki, ceny, boże, narodzenie, polacy, badania, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz