Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ikea
07.11.2007 15:15

Ikea buduje tanie domy

Prefabrykowane domy świetnie się sprzedają w Skandynawii i Wielkiej Brytanii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(www.boklok.co.uk)

Po raz pierwszy Ikea oferuje niedrogie prefabrykowane domy także poza Skandynawią. Zainteresowanie jest tak duże, że będą musiały być rozlosowane.

W normalnych okolicznościach Claire Pooley nie miałaby dużych szans naac">fot: http://www.boklok.co.uk[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://www.money.pl/galeria/prefabrykowane;domy;marki;ikea,galeria,167,0.html) mieszkanie własnościowe. Jednak teraz ta samotnie wychowująca dziecko, 27-latka z północno angielskiego Gateshead jest pierwszą klientką, która zamieszka w szwedzkim domu z prefabrykatów. "Te domy są inne od wszystkiego, co dotychczas widziałam" - mówi Claire Pooley.

Po raz pierwszy koncern meblowy sprzedaje swoje, opracowane wraz z koncernem budowlanym Skanska, prefabrykowane domy z serii Boklok poza Skandynawią. Wielka Brytania jest krajem testowym dla eksportu zasad Ikea w architekturze: Boklok to przypominający pudełko drewniany dom, z jasnymi przestrzeniami, dużymi oknami i za osiągalną cenę.

W pierwszy weekend października znalazły się dziesiątki chętnych na pierwsze 60 mieszkań i domów, które są obecnie stawiane w Gateshead i mają być oddane w styczniu.

*Cena na pierwszym miejscu *

I rzeczywiście, z mieszkaniami od 142.300 euro i domami od 189.000 euro Boklok znalazł lukę rynkową. "Tutejsze społeczeństwa i architekci ZOBACZ TAKŻE: > Ikea wynajmuje pokoje > Wywiad z Ingvarem Kampradem
zaniedbywali dotąd budowę domów z przestrzenią mieszkalną, która jest nowoczesna, o długotrwałym oddziaływaniu i mimo to w osiągalnych cenach" - mówi Stuart Thimiss, planista z zarządu miejskiego Gateshead.

Mieszkania jednopokojowe o podobnym standardzie są na tym terenie oferowane od około 172.000 euro. Ikea, wychodząc naprzeciw grupie docelowej z rocznych dochodem w przedziale od 21.500 do 50.000 euro, oferuje również możliwość nabycia udziałów w swoim Boklok. Pozostałe udziały pozostają w rękach Live Smart @ Home. Według ankiety przeprowadzonej przez firmę, z tego modelu finansowania chciałoby skorzystać 75 procent nabywców, w tym również Claire Pooley.

Dla Stuarta Thimissa Boklok oznacza przełom na brytyjskim rynku nieruchomości. "Lokalni oferenci zaczynają rozumieć, że muszą się rozwijać w tym kierunku", mówi Thimiss. I faktycznie, planowane są już kolejne osiedla Boklok w innych miastach.

*Prawie jak TBS *

Ruszyła też polityczna dyskusja. Dla Brytyjczyka posiadanie własnych czterech ścian jest rzeczą oczywistą, jednak w obliczu rosnących błyskawicznie cen nieruchomości marzenia o własnym domu stają się coraz odleglejsze. Konserwatyści poczynili w tym kierunku pewne kroki wprowadzając ulgi podatkowe przy zakupie pierwszej nieruchomości.

Domy Ikea idą w kierunku modelu socjalnego budownictwa mieszkaniowego z uwzględnieniem _ Krążą dowcipy, że za taką niską cenę nabywcy domu otrzymają w miejscowym sklepie Ikea jedynie sztapel drewnianych płyt, woreczek śrub i klucz imbusowy. _ prywatnych aspektów ekonomicznych. Jak na liberalny rynek brytyjski są one obwarowane niezwykłymi mechanizmami regulacyjnymi, aby trzymać na dystans inwestorów i wykluczyć spekulacje. Tak więc właściciele muszą w takim mieszkaniu zamieszkać sami, nie mogą też sami sprzedać mieszkania, lecz muszą zrobić to przez agencję, która zajmie się sprzedażą kierując się przy ceną pierwotną oraz socjalną grupą docelową.

Aby dostać się w ogóle do wybranej grupy nabywców, zainteresowani muszą wyjawić pewne dane, jak na przykład informację o dochodach i sytuacji rodzinnej. Kto już posiada dom, zostaje automatycznie wykluczony jako kandydat, chyba, że udowodni, że zaczyna wszystko od nowa na przykład z powodu rozwodu.

Zainteresowanie w Gateshead jest tak duże, że o kupnie zadecyduje prawdopodobnie losowanie. Podobnie sytuacja wygląda w Szwecji, kiedy Ikea sprzedaje domy Boklok. Jak na razie Ikea planuje sprzedaż domów tylko na rynku brytyjskim. W Wielkiej Brytanii liczba mieszkańców wzrasta z powodu dużej fali imigrantów, przede wszystkim z Europy Wschodniej.

Tagi: ikea, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, gospodarka polska
Źródło:
Die Zeit
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz