Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ikea w polsce
02.05.2012 11:12

Ikea uniknie kary. Jest wyrok w sprawie polskiej fabryki

Śledztwo dotyczyło zatrucia rzeki Białej przez fabrykę IKEA w Koszkach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Seth W./CC/Flickr)

Śledztwo dotyczące zatrucia rzeki Białej przez fabrykę IKEA w Koszkach, prowadzone z zawiadomienia Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska umorzone. Prokuratura uznała, że szkody były nieznaczne.

Podstawą umorzenia postępowania był brak ustawowych znamion czynu zabronionego - poinformował prokurator Jerzy Fiedoruk. Co prawda do zatrucia rzeki doszło, ale - jak wynika z zebranego w śledztwie materiału dowodowego - nie można mówić o zniszczeniach w świecie roślinnym i zwierzęcym w _ znacznych rozmiarach _, a o takich jest mowa w kodeksie karnym.

Postanowienie nie jest prawomocne. Zawiadamiającemu, czyli WIOŚ w Białymstoku, przysługuje zażalenie.

Inspektorat zawiadomił prokuraturę w Bielsku Podlaskim w listopadzie ubiegłego roku o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przeciwko środowisku przez spółkę Swedspan (należącą do grupy IKEA), która jest właścicielem fabryki w Koszkach. Wśród dołączonych do zawiadomienia dokumentów były m.in. kopie sprawozdań badań laboratoryjnych przeprowadzonych przez WIOŚ.

Kwalifikacja prawna dotyczyła artykułu z kodeksu karnego, który mówi o zanieczyszczeniu wody, powietrza lub ziemi _ w takiej ilości lub w takiej postaci, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób lub spowodować zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach _.

Rzeka Biała została zanieczyszczona na początku listopada. Wobec tego, że badania WIOŚ wykazały, iż przyczyną są chemikalia, które dostały się do wody z fabryki w Koszkach, wstrzymano rozruch technologiczny zakładu.

Ilość substancji, które trafiły do rzeki, nie zagrażała życiu i zdrowiu ludzi czy nie mogła spowodować obniżenia jakości wody, zniszczenia w świecie roślinnym czy zwierzęcym w znacznych rozmiarach - powiedział prokurator Fiedoruk. Dodał, że szybko sytuacja unormowała się, a WIOŚ wydał zgodę na wznowienie rozruchu technologicznego fabryki.

W Koszkach, w gminie Orla, spółka Swedspan zbudowała fabrykę ultracienkich płyt wiórowych. To największa inwestycja w regionie, a w 2010 roku - w ocenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych - była to największa inwestycja zagraniczna w Polsce. Docelowo ma tam pracować 250 osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Zatruła się w KFC, dostanie za to 8 milionów KFC musi zapłacić osiem milionów dolarów rodzinie dziewczynki, która zatruła się Twisterem.
Zbudują fabrykę w Chinach. Za 170 mln euro Od 2015 r. w zakładach w Urumczi powstawać będzie 50 tys. aut rocznie.
Tagi: ikea w polsce, ikea, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz