Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ikea w polsce
22.06.2010 19:45

Ikea zbuduje w Polsce fabrykę

Ma to być jedna z największych tego typu inwestycji zagranicznych w kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Seth W./CC/Flickr)

Starostwo powiatowe w Bielsku Podlaskim wydało dziś pozwolenie na budowę fabryki szwedzkiego koncernu IKEA w gminie Orla. Zatrudnienie znaleźć może dzięki temu ok. 2 tys. osób. Ma to być jedna z największych tego typu inwestycji zagranicznych w Polsce. Koncern deklaruje zainwestowanie 340 mln euro.

Wicestarosta bielski Piotr Bożko mówi, że decyzja o zezwoleniu na budowę jest ważna od dziś, więc roboty budowlane mogłyby zacząć się niezwłocznie.

Samorządowiec podkreślił, że to dla starostwa bardzo ważny dzień - po trzech latach zabiegów o tę inwestycję. _ _

_ - Na początku wydawało się to w ogóle niemożliwe. Lokalizacji było siedemnaście, nie tylko w Polsce. Dzięki wielu zabiegom, sprzyjaniu inwestorowi, dziesiątkom spotkań, kontaktów, udało się doprowadzić do tego, że ten zakład powstanie _ - dodał Bożko.

Powiedział nawet, że w powiecie to wydarzenie historyczne. _ - My jesteśmy niestety taką Polską B, jeśli chodzi o inwestycje. Gdzieś nas to zawsze mija _ - dodał wicestarosta bielski. Uważa, że stworzenie wizerunku powiatu przyjaznego dla inwestorów może pociągnąć za sobą kolejne przedsięwzięcia gospodarcze.

Aleksandra Sikora z IKEA powiedziała, że firma wie o decyzji, ale czeka teraz na dokumenty na piśmie. Dlatego na razie nie będzie udzielała żadnych informacji dotyczących m.in. ropoczęcia inwestycji.

Wydane pozwolenie dotyczy pierwszego etapu inwestycji: budowy w ciągu dwóch lat fabryki ultracienkich płyt HDF z niezbędną infrastrukturą, m.in. tartakiem i lakiernią. Ma dać to 250 miejsc pracy. Formalnie będzie to fabryka spółki Swedspan Polska sp. z o.o., należącej do grupy IKEA, która swoją siedzibę ma w Bielsku Podlaskim.

W kolejnych etapach ma jeszcze powstać fabryka mebli w oparciu o płyty HDF - w tym mebli kuchennych - oraz fabryka drewnianych krzeseł na bazie surowca z tartaku. W sumie ma to dać ok. 2 tys. miejsc pracy.

O inwestycję od wielu miesięcy zabiegał wójt gminy Orla. Już po wyborze tej lokalizacji przez szwedzki koncern i odrolnieniu części gruntów pod inwestycję przez Ministerstwo Rolnictwa, samorząd w szybkim czasie dopełnił swoich procedur związanych m.in. z planem zagospodarowania przestrzennego i decyzję środowiskową.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: ikea w polsce, ikea, meble, fabryka, polska, orla, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz