Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
branża lotnicza
10.12.2014 13:30

Ile linie lotnicze zarobią w tym roku? Więcej niż prognozowano

Dyrektor generalny Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych przedstawił w Genewie najnowszą prognozę dla branży lotniczej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(IATA)

Zysk w wysokości 19,9 mld dolarów przewiduje dyrektor generalny Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) Tony Tyler (na zdj.).

Szef IATA przedstawił w Genewie najnowszą prognozę dla branży lotniczej. Jak zaznaczył, w porównaniu z ostatnimi danymi organizacji zyski branży lotniczej będą lepsze jeśli chodzi o ten rok, jak również o rok 2015. Według prognoz IATA w przyszłym roku światowe linie lotnicze mają zarobić 25 mld dolarów.

Jak wyjaśniał Tyler, korekta prognozy w górę związana jest przede wszystkim z niższymi cenami paliwa lotniczego, z wprowadzonymi przez niektórych przewoźników programami restrukturyzacyjnymi, a także z ogólną poprawą światowej gospodarki.

_ - Poprawiają się perspektywy branży. Wzrośnie światowe PKB, a spadek cen ropy także wzmocni kondycję finansową przewoźników. Według naszych szacunków w przyszłym roku zarobią oni ok. 25 mld dolarów. Jednak branża lotnicza narażona jest na pewne zagrożenia, dotyczy to m.in. konfliktów w niektórych regionach, czy też słabych ekonomicznie gospodarek _ - powiedział Tyler.

Według IATA w tym i w przyszłym roku linie we wszystkich regionach świata poprawią swoje finanse. Dotyczy to również Europy, gdzie kryzys w strefie euro najbardziej dotknął przewoźników tego kontynentu. Zdaniem IATA zysk europejskich przewoźników w bieżącym roku wyniesie 2,7 mld dolarów, w przyszłym roku może to być nawet 4 mld dolarów.

Zgodnie z prognozą najwięcej jednak w tym roku zarobią linie lotnicze z Ameryki Północnej - 11,9 mld dolarów, w przyszłym roku może to być 13,2 mld dolarów. Przewoźnicy z regionu Azji i Pacyfiku w tym roku będą mieli 3,5 mld dolarów zysku, a w przyszłym - 5 mld USD. W przypadku linii lotniczych z Bliskiego Wschodu w tym roku zarobią 1,1 mld dolarów, a w 2015 - 1,6 mld USD. Przewoźnicy z krajów Ameryki Łacińskiej w bieżącym roku uzyskają 700 mln dolarów, a w przyszłym 1 mld USD. Jeśli chodzi o linie z regionu Afryki, to według prognoz w tym roku wyjdą na zero, a w przyszłym roku mogą uzyskać 200 mln dolarów.

Według IATA ceny paliwa lotniczego spadają; są niższe niż te z lat 2012 i 2013. W tym roku - jak podała IATA - średnia cena baryłki ropy Brent wynosiła 101,4 USD, a w przyszłym roku - według prognoz organizacji - będzie to ok. 85 dolarów.

Wzrasta również popyt na podróże. W tym roku światowi przewoźnicy przewiozą 3,306 mld pasażerów, a w przyszłym - według prognoz - 3,530 mld. _ Według naszych prognoz w przyszłym roku średnio linie lotnicze będą zarabiać ok. 7 dolarów na pasażerze _ - powiedział Tyler. W tym roku było to ok. 6 dolarów. IATA zrzesza 250 linii lotniczych, w tym PLL LOT, zapewniając ponad 84 proc. światowego ruchu lotniczego.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: branża lotnicza, linie lotnicze, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz