Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
telewizor
28.09.2010 14:23

Ile wydasz na używanie telewizora? Unia chce etykiet

Ma pojawić się na nich informacja o zużyciu energii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Monkey Business Images</br>/Dreamstime.com)

Komisja Europejska zaproponowała, by na sprzedawanych w UE telewizorach pojawiły się znane już z urządzeń gospodarstwa domowego etykietki informujące o zużyciu energii.

Kolorowe oznaczenia dzielą różnego rodzaju produkty na klasy od A (najlepsza) do G (najgorsza) w zależności od tego, ile pobierają prądu. Dzięki temu konsument wie, jak droga będzie eksploatacja kupowanej przez niego pralki albo lodówki.

Takie same etykiety KE chce wprowadzić teraz na telewizorach, które zużywają średnio 10 proc. energii elektrycznej w przeciętnym gospodarstwie domowym. Mniej więcej tyle co pralka - powiedziała rzeczniczka KE ds. energii Marlene Holzner.

Ponieważ 90 proc. urządzeń AGD sprzedawanych w UE mieści się obecnie w klasie A, KE proponuje jej wzbogacenie o klasy A+, A++ oraz A+++. Różnica zużycia energii między A a A+++ ma wynosić 60 proc. Oczywiście bardziej wydajne urządzenia są droższe, ale KE uważa, że i tak - w dłuższej perspektywie - opłaca się inwestować w energooszczędny sprzęt domowy.

Rozszerzając system etykiet, Komisja Europejska chce zachęcić obywateli UE do wyboru energooszczędnych produktów i zmniejszenia globalnego zużycia energii. W ramach walki z ociepleniem klimatu, UE zobowiązała się, że zredukuje zużycie energii o 20 proc. do roku 2020.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t46423.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/mundial;dal;zarobic;tvp;70;milionow;zlotych,225,0,642273.html) Mundial dał zarobić TVP 70 milionów złotych Piłka nożna pod względem oglądalności pobiła debaty prezydenckie i popularne seriale.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t87022.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/sony;powoli;dzwiga;sie;z;powaznego;kryzysu,24,0,620056.html) Sony powoli dźwiga się z poważnego kryzysu Firma ciągle jednak traci, ale w zeszłym roku o połowę mniej niż w 2008 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t93607.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/pralka;i;telefon;komorkowy;w;prawie;kazdym;domu,140,0,606348.html) Pralka i telefon komórkowy w prawie każdym domu Najrzadziej Polacy deklarują posiadanie zmywarki oraz działki rekreacyjnej.
Tagi: telewizor, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz