Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Intel oskarżany o praktyki monopolistyczne

0
Podziel się

To kolejny zarzut pod adresem amerykańskiej firmy. Intel cały czas zaprzecza.

Intel oskarżany o praktyki monopolistyczne
(huangjiahui/cc/Flickr)
bEhIRlyZ

Federalna Komisja ds. Handlu (FTC) pozywa firmę Intel Corp. - największego na świecie producenta mikroprocesorów - oskarżając ją tłumienie konkurencji - informuje agencja Associated Press.

Według FTC, Intel (amerykańska firma z siedzibą w Santa Clara w Kalifornii) blokował rywalom dostęp do rynku, pozbawiając tym samym konsumentów możliwości wyboru i tłumiąc innowacyjność w dziedzinie mikroprocesorów.

Zarzuty takie są Intelowi stawiane od lat; firma zaprzecza, jakoby dopuszczała się nieprawidłowości, ale ostatnio zgodziła się zapłacić w ramach ugody 1,25 miliarda USD swemu rywalowi Advanced Micro Devices Inc. (AMD), wysuwającemu takie oskarżenia.

bEhIRlzb

Intel odwołał się od rekordowej kary 1,06 miliarda euro, jaką za praktyki monopolistyczne nałożyła na niego w maju Komisja Europejska. Komisja nakazała Intelowi powstrzymanie praktyk handlowych blokujących sprzedaż procesorów AMD.

KE podkreśliła, że Intel udzielał nielegalnych rabatów producentom sprzętu komputerowego - firmom Acer, Dell, HP, Lenovo i NEC - w zamian za wyłączność lub prawie wyłączność w zaopatrywaniu ich w procesory.

Nielegalne rabaty przyznawano również za sprzedawanie wyłącznie komputerów z procesorami Intela. Amerykańskiej firmie zarzucono też, że płaciła producentom za wstrzymywanie bądź opóźnianie wprowadzania na rynek komputerów z procesorami AMD. Teraz podobne zarzuty stawia Intelowi FTC.

bEhIRlzC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)