Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Internet żegna się z monopolem alfabetu łacińskiego

0
Podziel się:

Adresy będą mogły być wpisywane za pomocą innych alfabetów.

Internet żegna się z monopolem alfabetu łacińskiego
(gruntzooki/CC/Flickr)
bESTWVDV

Od połowy przyszłego roku będzie można w internecie posługiwać się adresami internetowymi w alfabetach innych niż łaciński - informują przedstawiciele amerykańskiej organizacji ICANN, która reguluje sprawy związane z domenami internetowymi.

Zdaniem ICANN wprowadzenie nowego systemu adresów internetowych będzie najważniejszą zmianą w globalnej sieci od momentu jej powstania.

Plany przyznania stronom internetowym adresów z wykorzystaniem liter z innych języków, spoza alfabetu łacińskiego, zatwierdzono w 2008 roku. Od tego czasu prowadzono prace nad systemem rozpoznawania nazw stron internetowych i ich identyfikacji z istniejącymi adresami IP. Jak oznajmił Peter Dengate Thrush z władz ICANN, ta praca została pomyślnie doprowadzona do końca.

bESTWVDX

Portal _ Grani.ru _ zauważa, że szczególnie Rosja liczy na pojawienie się pisanych cyrylicą adresów zakończonych domeną _ .rf _ (Federacja Rosyjska).

W niektórych krajach, np. w Chinach czy Tajlandii, można już wprowadzać nazwy stron w językach tych państw, jednak na międzynarodowym poziomie te rozwiązania nie są uznawane. Taki sposób wprowadzania adresu może nie zadziałać na wszystkich komputerach.

bESTWVEy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)