Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Internetowa niania pozywa chiński rząd

0
Podziel się:

Chińczycy wykorzystali jej program do blokowania zakazanych politycznie stron.

Internetowa niania pozywa chiński rząd
(torres21/CC/Flickr)

Amerykańska firma Cybersitter LLC, której program komputerowy pomaga rodzicom kontrolować, co ich dzieci mogą oglądać w internecie, pozwała rząd chiński do sądu w Los Angeles. Zarzuca Pekinowi piractwo.

Cybersitter LLC domaga się 2,2 miliarda dolarów odszkodowania. Twierdzi, że Chińczycy bezprawnie skopiowali jej program i włączyli go do swojego filtra blokującego obywatelom chińskim dostępu do stron internetowych, uznanych przez władze za niepożądane politycznie.

Pozwani zostali też producenci sprzętu komputerowego, m.in. Sony, Lenovo i Toshiba, którym amerykańska firma zarzuca, że instalowali to pirackie oprogramowanie na swych komputerach, sprzedawanych w Chinach.

Prawnik reprezentujący firmę Cybersitter LLC twierdzi, że Chińczycy skopiowali ponad 3 tys. wierszy kodu źródłowego jej programu i włączyli je do swojego oprogramowania, zwanego Zieloną Zaporą. Kopiowali podobno bezkrytycznie, nie usuwając m.in. adresu strony internetowej Cybersitter.

Według wersji oficjalnej Zielona Zapora miała chronić młodzież przed _ niestosownymi _ treściami, głównie przed pornografią. Rząd Chin nakazał w zeszłym roku jej instalowanie we wszystkich komputerach, sprzedawanych w tym kraju. Później Pekin wycofał się z tego, reagując na oburzenie internautów, obrońców praw człowieka i producentów sprzętu komputerowego, ale Cybersitter twierdzi, że producenci komputerów instalowali Zieloną Zaporę także po tym, gdy ujawniono, że jest to oprogramowanie pirackie.

ZOBACZ TAKŻE:

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)