Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
internet
26.11.2008 11:21

Internetowi oszuści kochają społecznościówki

Uroki portali takich jak Nasza-Klasa doceniają nie tylko zwykli internauci, ale również cyberprzestępcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Edward Bock/Dreamstime.com)

*Uroki portali takich jak Nasza-Klasa, Facebook czy Myspace doceniają nie tylko zwykli internauci, ale również cyberprzestępcy. *

Lista nadużyć, jakich dopuszczają się cyberprzestępcy w serwisach społecznościowych jest długa, i sięga od szpiegowania i wykradania danych osobowych, poprzez spam i maile phishingowe, aż do wykorzystywania luk bezpieczeństwa poszczególnych portali.

| Przykładowy schemat ataku |
| --- |
| Do skrzynek e-mail internautów (także nie korzystających z danego serwisu) trafiają wiadomości od rzekomych członków społeczności, zachęcające do kliknięcia w link, który odsyła do specjalnie przygotowanej przez przestępców strony WWW. Po wejściu na stronę użytkownik proszony jest o zainstalowanie programu wymaganego do właściwego wyświetlenia strony. Program ten jest de facto niebezpiecznym trojanem, umożliwiającym przestępcy przejęcie kontroli nad komputerem oraz kradzież prywatnych danych. |

Ogromna popularność serwisów społecznościowych zapewnia cyberprzestępcom bogate plony. Serwisy takie jak Myspace, Facebook czy Hi5 posiadają łącznie ponad 300 mln zarejestrowanych użytkowników. W Polsce już 82 proc. internautów miesięcznie odwiedza serwisy społecznościowe - to 12 milionów Polaków, z czego ponad 8 milionów to użytkownicy Naszej Klasy.
* Zagrożenie dla firm*

Serwisy społecznościowe mogą być poważnym zagrożeniem dla firm. Oprócz konsekwencji związanych z nieodpowiedzialnym umieszczaniem wrażliwych informacji przez pracowników na swoich profilach, niebezpieczeństwo może się także pojawić za sprawą biznesowych serwisów społecznościowych, takich jak Goldenline, Xing czy Linkedin.

Na podstawie zebranych w nich informacji, cyberprzestępcy są w stanie wysyłać dokładnie sprofilowane maile phishingowe do konkretnych pracowników firm, używając udostępnionych danych jako przynęty. Specjalnie przygotowane pod daną firmę złośliwe oprogramowanie, przemycane podczas takiej operacji może wywołać katastrofalne skutki.
* Podstawowe zasady bezpieczeństwa*

Użytkownikom serwisów społecznościowych firma G DATA Software poleca zachować następujące środki bezpieczeństwa:

  • - Nigdy nie należy odpowiadać na wiadomości w których użytkownik proszony jest o podanie swoich danych dostępowych lub jakichkolwiek innych informacji osobistych, zwłaszcza jeżeli wiadomości te zawierają groźbę usunięcia konta.
  • - Zawsze należy używać silnych haseł - kombinacji wielkich i małych liter oraz cyfr, unikać haseł składających się z imion czy dat urodzin.
  • - Nie należy stosować tego samego hasła do różnych serwisów społecznościowych.
  • - Swoje dane powinno się udostępniać tylko zaufanym osobom, w przeciwnym wypadku za pomocą wyszukiwarek takich jak wyczajka.net każdy jest w stanie zgromadzić wiele poufnych informacji na nasz temat.
  • - Należy zachować zdrowy rozsądek przy przyjmowaniu zaproszeń do kontaktów od nieznajomych osób - mogą być to fikcyjne profile utworzone w celu gromadzenia danych.
  • - Podczas korzystania z serwisów społecznościowych, tak jak przy każdej innej aktywności w Internecie, koniecznym dla odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa jest posiadanie najnowszej aktualizacji oprogramowania antywirusowego - zabezpiecza to przed lukami bezpieczeństwa chętnie wykorzystywanymi przez cyberprzestępców.
Tagi: internet, business news, manager
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz