Notowania

bronisław komorowski
08.12.2013 08:27

Inwestorzy z Arabii na GPW? Jest szansa

Bronisław Komorowski rozpoczął wizytę w Arabii Saudyjskiej. Zabrał ze sobą przedstawicieli polskiego biznesu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Patryk Ptak/REPORTER)

Bronisław Komorowski rozpoczął wizytę w Arabii Saudyjskiej. Chce namawiać arabskich inwestorów do działalności biznesowej w Polsce. Zabrał ze sobą przedstawicieli polskiego biznesu.

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z żoną Anną Komorowską udali się wczoraj z oficjalną wizytą do Arabii Saudyjskiej, Państwa Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Królestwo Arabii Saudyjskiej jest pierwszym państwem odwiedzanym podczas wizyty.

W trakcie wizyty w krajach Zatoki Perskiej prezydent spotka się z najważniejszymi przedstawicielami władz oraz biznesu; weźmie też udział w forach gospodarczych w każdym z odwiedzanych państw.

Wizyta Bronisława Komorowskiego w tych państwach ma na celu wzmocnienie kontaktów gospodarczych; nasza strona jest zainteresowana m.in. zwiększeniem zaangażowania inwestycyjnego tych państw w Polsce oraz intensyfikacją współpracy handlowej.

- _ Wizyta prezydenta ma na celu wzmocnienie pozycji Polski - jako czołowego partnera tych państw wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej i nakreślenie perspektyw współpracy dwustronnej _- powiedział minister w Kancelarii Prezydenta Jaromir Sokołowski.

Jak ocenił, trzy kraje arabskie, które odwiedzi prezydent mają ugruntowaną pozycję międzynarodową; Arabia Saudyjska jest członkiem G-20, ZEA - regionalnym centrum finansowym i handlowym, a Katar - krajem o najwyższym PKB na świecie na głowę mieszkańca, a dzięki telewizji Al-Dżazira - jednym z głównych ośrodków opiniotwórczych w świecie arabskim.

Pozycję tych krajów w świecie potwierdzają też decyzje o przyznaniu Katarowi organizacji mistrzostw świata w piłce nożnej w 2022 roku, czy przyznanie Dubajowi organizacji EXPO w 2020 roku.

- _ Państwa Zatoki, to też jedna z bram do Azji, przykładowo Dubaj to jeden z najważniejszych portów przeładunkowych na świecie _ - dodał minister.

Zdaniem ministra Sokołowskiego w ostatnich latach widać zwiększenie zainteresowania Polską ze strony tych krajów. Dowodem są decyzje linii lotniczych Qatar Airways oraz Emirates, które otworzyły bezpośrednie połączenia lotnicze do Warszawy.

Bronisławowi Komorowskiemu będzie towarzyszyła delegacja rządowa, a w forach gospodarczych wezmą udział przedstawiciele ok. 50 firm m.in. z sektorów: obronnego, budowlanego, chemicznego, metalurgicznego, transportowego, spożywczego, informatycznego, medycznego, firm związanych z produkcją energii odnawialnej oraz przedstawicieli firm produkujących produkty luksusowe (m.in. jachty, kosmetyki).

Szczególnie polskie firmy budowlane mają szansę na istotne kontrakty; Arabia Saudyjska i ZEA szukają firm, które zajmą się remontami rafinerii, zakładów petrochemicznych, ale także budową dróg, kolei, mieszkań, szkół i szpitali. Katar z kolei buduje stadiony i infrastrukturę w związku Mistrzostwami Świata w piłce nożnej w 2022 roku.

- _ Chcemy, aby nasza wizyta ułatwiła wejście na rynek arabski polskich firm, dlatego prezydent w każdym z odwiedzanych krajów weźmie udział w forach gospodarczych _ - zapowiedział Jaromir Sokołowski. Jak dodał, prezydent chce promować polski eksport do krajów Zatoki Perskiej.

Minister zapowiedział, że Prezydent RP - podczas spotkań z arabskimi inwestorami - będzie przekonywał, że warszawska Giełda Papierów Wartościowych jest atrakcyjnym i bezpiecznym miejscem do inwestycji dla funduszy majątkowych z regionu Zatoki Perskiej.

- _ Państwowe fundusze majątkowe w trzech krajach arabskich dysponują kwotą blisko biliona 500 miliardów dolarów, to są olbrzymie kwoty, które są inwestowane w gospodarki wielu krajów, w tym również na giełdzie. Warto wykorzystać taką możliwość inwestycji w Polsce _ - powiedział minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: bronisław komorowski, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz