Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Inwestowanie w monety. Ile można zarobić?

Inwestowanie w monety. Ile można zarobić?

Fot. Gustavo Fadel/Dreamstime.com

Inwestując w monety najbezpieczniej jest kupować te bulionowe. Są pewne, jak inwestycja w złoto lub srebro. Szansą na większy zarobek są jednak okazy kolekcjonerskie.

Moneta z wizerunkiem Zygmunta II Augusta pozwoliła już zarobić 25 tys. procent. Ale uwaga! Numizmaty to większe ryzyko niż czyste kruszce. Niełatwo przewidzieć, które z nich okażą się białymi krukami. Nie jest to jednak niemożliwe – pisze portal Platine.pl.

Złoto i srebro są uważane za jedne z najbezpieczniejszych inwestycji na trudne czasy. Wykonane z tych surowców monety bulionowe mogą być zatem dobrą lokatą na przyszłość. Gdzie je kupić? Najłatwiej w oddziałach mennic, które specjalizują się w obrocie metalami szlachetnymi. Monety oferują również oddziały niektórych banków.

Moneta o wadze jednej uncji, jeśli jest wykonana ze złota, kosztuje obecnie około 5,5 tys. zł. Na srebrną wydamy mniej – jej koszt waha się w granicach 120 - 160 zł. Jaki jest zwrot z takiej inwestycji? Stopa zwrotu jest proporcjonalna do zmiany cen kruszcu, z którego monetę wykonano. W ciągu ostatnich trzech lat cena złota wzrosła o prawie 45 procent, srebra natomiast o ponad 71 procent – czytamy w serwisie Platine.pl.

Większe zyski może przynieść lokowanie pieniędzy w monetach kolekcjonerskich. – Dawniej było to hobby dla starszych panów, teraz coraz więcej młodych osób przekonuje się, że zbieranie monet nie jest nudne, a można też na tym zarobić – podkreśla Agnieszka Tarkowska, ekspertka portalu e-numizmatyka.pl.

Monety kolekcjonerskie są emitowane przez Narodowy Bank Polski. Tam też można je nabyć. To oczywiście nie jedyne źródło. Kolekcjonerzy handlują nimi na aukcjach internetowych. Aby zarobić na takich monetach, trzeba jednak posiadać pewną wiedzę. Nie każda moneta da przecież zarobić, jedne są bardziej poszukiwane od innych.

Czy to jednak pewny zysk? Można oszacować, ile taka moneta będzie warta za dziesięć lat? – Żaden ekspert z rynku numizmatyki nie pozwoliłby sobie na tego typu prognozy. Możemy oczywiście bazować na tym, co było kiedyś. Inwestycje w monety na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat przyniosły zyski rzędu kilkudziesięciu, a nawet kilkuset procent. Trudno jednak określić, jak będzie się to kształtowało w przyszłości. Każda moneta jest inna, jest traktowana indywidualnie – podkreśla w rozmowie z Platine.pl Tarkowska.

Dużym zainteresowaniem cieszy się np. moneta Szlak Bursztynowy. W 2001 roku sprzedawano ją za 57 złotych. Teraz jej wartość jest wyceniana na około 900 złotych. Zarobić dała również złota moneta Jeż. Ta dwuzłotówka pojawiła się na rynku w roku 1996. Kosztowała 2 zł. Teraz jest wyceniana na 160 zł, czyli o 7900 proc. więcej. Na aukcjach internetowych jej cena waha się między 120-170 zł.

Eksperci zaznaczają, że w tym roku również pojawia się monety, które mają szansę stać się białym krukiem dla numizmatyków. Według Przemysława Kuka z NBP kolekcjonerzy zwrócą szczególną uwagę na serię Skarby Stanisława Augusta. Serię otworzyła moneta z wizerunkiem Bolesława Chrobrego. – Już widać spore zainteresowanie – potwierdza w rozmowie z Platine.pl Agnieszka Tarkowska.

Czytaj więcej w Money.pl
Monety, banknoty i medale na giełdzie numizmatycznej
Można stworzyć bardzo piękną kolekcję polskich monet, które nie są bardzo drogie, a mają zarówno wartość historyczną jak i estetyczną.
inwestycje, monety, numizmatyka
Czytaj także
Polecane galerie