Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Inwestycja Amazon w Polsce. Ruszyła budowa

0
Podziel się

Amerykański koncern planuje otwarcie w Polsce trzech obiektów - dwóch pod Wrocławiem i jednego w okolicy Poznania. W każdym pracę znajdzie około 2 tysiące osób.

Inwestycja Amazon w Polsce. Ruszyła budowa
(tumpikuja/iStockphoto)
bDXCdrIR

Wkopano kamień węgielny pod powstającą w Bielanach Wrocławskich inwestycję firmy Amazon - jednej z największych internetowych sieci handlowych na świecie. W centrum logistycznym, które ma ruszyć w drugiej połowie bieżącego roku, zatrudnienie znajdzie około 2 tysiące osób.

Wmurowanie kamienia węgielnego w Bielanach Wrocławskich zainaugurowało budowę pierwszych centrów logistycznych firmy Amazon w Polsce. Ten amerykański koncern planuje otwarcie w Polsce trzech takich obiektów - dwóch pod Wrocławiem i jednego w okolicy Poznania. Każdy z nich będzie zajmował powierzchnię ok. 95 tys. m kw.

W drugiej połowie 2014 r. zostaną uruchomione dwa z nich - podpoznańskie oraz jedno pod Wrocławiem. W każdym pracę znajdzie około 2 tys. osób. Dodatkowo w sezonie przedświątecznym w obu centrach zostanie zatrudnionych po 3 tys. pracowników tymczasowych. Drugie podwrocławskie centrum zostanie uruchomione w 2015 r.

bDXCdrIT

Według zarządu firmy Amazon, kluczowymi powodami decyzji o umiejscowieniu centrów logistycznych w Polsce była jej lokalizacja w centrum Europy, dostęp do znakomitej bazy zatrudnienia oraz bliskie połączenia kraju z kluczowymi rynkami.

Jak powiedział podczas czwartkowej uroczystości dyrektor operacyjny Amazon na Europę Timothy Collins, realizacja takich projektów wymaga ogromnej pracy wielu osób, firm i lokalnych władz. _ - Dzięki nim nasza inwestycja, warta miliony ero, która pozwoli stworzyć tysiące miejsc pracy, stała się rzeczywistością. Mam nadzieję, że nasze przedsięwzięcie podkreśli także rosnące znaczenie polskiej gospodarki i tego regionu na świecie _ - uważa Collins.

Wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik oceniła, że jest to bardzo odważna inwestycja. _ Przedsięwzięcie to swoim rozmachem przerasta wszelkie nasze oczekiwania, jakie moglibyśmy mieć do jakiegokolwiek inwestora zarówno pod względem zainwestowanych środków, jak i ilości zatrudnionych osób _ - wskazała. Jej zdaniem wejście Amazona spowoduje również zaostrzenie konkurencji na polskim rynku. _ Dzięki temu nasze rodzime firmy wykorzystają cały swój potencjał, aby poradzić sobie z tym wyzwaniem. Do tej pory amerykański kapitał inwestował przede wszystkim na Mazowszu i w Wielkopolsce. Teraz Dolny Śląsk, dzięki wielkości tej inwestycji, dołącza do grona tych wybranych regionów _ - podsumowała.

Zdaniem wojewody dolnośląskiego Aleksandra Skorupy, ulokowanie tu tak dużej inwestycji przyczyni się do dalszego intensywnego rozwoju regionu. _ Pojawienie się nowego pracodawcy wpłynie też pozytywnie na nasz lokalny rynek pracy _ - dodał.

bDXCdrIZ

Podwrocławskie hale powstaną tuż obok węzła drogowego Nowa Wieś, łączącego autostradę A4 z Autostradową Obwodnicą Wrocławia. Budową pierwszej z nich zajmuje się międzynarodowa grupa deweloperska Goodman, od której Amazon wynajmie całą powierzchnię magazynową.

Polskie centra logistyczne zostaną włączone do europejskiej sieci Amazon. Początkowo będą służyły zamówieniom z Niemiec, a docelowo mają obsługiwać klientów z całej Europy.

Amazon to amerykańska spółka, która prowadzi największą na świecie sieć sprzedaży wysyłkowej. Jest jednym z pionierów w sprzedaży elektronicznej. Swoją działalność rozpoczęła w 1994 r. Oddziały firmy działają w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, we Francji, w Chinach, Japonii, we Włoszech, w Hiszpanii i Brazylii.

Czytaj więcej w Money.pl

bDXCdrJa
bDXCdrJu
business news
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)