Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Inwestycja Amazon w Polsce. Ruszyła budowa

Inwestycja Amazon w Polsce. Ruszyła budowa

Fot. tumpikuja/iStockphoto
Wkopano kamień węgielny pod powstającą w Bielanach Wrocławskich inwestycję firmy Amazon - jednej z największych internetowych sieci handlowych na świecie. W centrum logistycznym, które ma ruszyć w drugiej połowie bieżącego roku, zatrudnienie znajdzie około 2 tysiące osób.

 

Wmurowanie kamienia węgielnego w Bielanach Wrocławskich zainaugurowało budowę pierwszych centrów logistycznych firmy Amazon w Polsce. Ten amerykański koncern planuje otwarcie w Polsce trzech takich obiektów - dwóch pod Wrocławiem i jednego w okolicy Poznania. Każdy z nich będzie zajmował powierzchnię ok. 95 tys. m kw.

W drugiej połowie 2014 r. zostaną uruchomione dwa z nich - podpoznańskie oraz jedno pod Wrocławiem. W każdym pracę znajdzie około 2 tys. osób. Dodatkowo w sezonie przedświątecznym w obu centrach zostanie zatrudnionych po 3 tys. pracowników tymczasowych. Drugie podwrocławskie centrum zostanie uruchomione w 2015 r.

Według zarządu firmy Amazon, kluczowymi powodami decyzji o umiejscowieniu centrów logistycznych w Polsce była jej lokalizacja w centrum Europy, dostęp do znakomitej bazy zatrudnienia oraz bliskie połączenia kraju z kluczowymi rynkami.

Jak powiedział podczas czwartkowej uroczystości dyrektor operacyjny Amazon na Europę Timothy Collins, realizacja takich projektów wymaga ogromnej pracy wielu osób, firm i lokalnych władz. - Dzięki nim nasza inwestycja, warta miliony ero, która pozwoli stworzyć tysiące miejsc pracy, stała się rzeczywistością. Mam nadzieję, że nasze przedsięwzięcie podkreśli także rosnące znaczenie polskiej gospodarki i tego regionu na świecie - uważa Collins.

Wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik oceniła, że jest to bardzo odważna inwestycja. Przedsięwzięcie to swoim rozmachem przerasta wszelkie nasze oczekiwania, jakie moglibyśmy mieć do jakiegokolwiek inwestora zarówno pod względem zainwestowanych środków, jak i ilości zatrudnionych osób - wskazała. Jej zdaniem wejście Amazona spowoduje również zaostrzenie konkurencji na polskim rynku. Dzięki temu nasze rodzime firmy wykorzystają cały swój potencjał, aby poradzić sobie z tym wyzwaniem. Do tej pory amerykański kapitał inwestował przede wszystkim na Mazowszu i w Wielkopolsce. Teraz Dolny Śląsk, dzięki wielkości tej inwestycji, dołącza do grona tych wybranych regionów - podsumowała.

Zdaniem wojewody dolnośląskiego Aleksandra Skorupy, ulokowanie tu tak dużej inwestycji przyczyni się do dalszego intensywnego rozwoju regionu. Pojawienie się nowego pracodawcy wpłynie też pozytywnie na nasz lokalny rynek pracy - dodał.

Podwrocławskie hale powstaną tuż obok węzła drogowego Nowa Wieś, łączącego autostradę A4 z Autostradową Obwodnicą Wrocławia. Budową pierwszej z nich zajmuje się międzynarodowa grupa deweloperska Goodman, od której Amazon wynajmie całą powierzchnię magazynową.

Polskie centra logistyczne zostaną włączone do europejskiej sieci Amazon. Początkowo będą służyły zamówieniom z Niemiec, a docelowo mają obsługiwać klientów z całej Europy.

Amazon to amerykańska spółka, która prowadzi największą na świecie sieć sprzedaży wysyłkowej. Jest jednym z pionierów w sprzedaży elektronicznej. Swoją działalność rozpoczęła w 1994 r. Oddziały firmy działają w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, we Francji, w Chinach, Japonii, we Włoszech, w Hiszpanii i Brazylii.

Czytaj więcej w Money.pl

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Ags
78.8.249.* 2014-07-18 14:00
Ma ktoś do nich telefon? potrzebuję się pilnie dodzwonić
lookias
82.170.22.* 2014-02-19 10:48
1. Czy wiesz, jak nazywa się prezes firmy? Jak wymówisz jego nazwisko?
2. W jaki sposób rozwiążesz problemy, gdybyś był/była z Marsa?
3. Opisz sytuację, w której musiałeś/aś kogoś przeprosić.
4. Jaka była najgorsza sytuacja, z którą miałeś/aś kiedykolwiek do czynienia i jak sobie z tym poradziłeś/aś?
5. W jaki sposób wycenia się książki w Amazon?
6. Kto był twoim najtrudniejszym klientem?
7. Pracujesz w Amazon i Samsung oferuje 10 tys. sztuk Samsung Galaxy 3s na 34 proc. zniżki. Czy to dobry interes?
8. Jaki jest największy błąd, który popełniłeś/aś?
9. Co byś zrobił/a, gdybyś dowiedział/a się, że najbliższy przyjaciel w pracy kradnie?
10. Jeśli twój bezpośredni kierownik, wyda ci polecenie zrobienia czegoś, z czym się nie zgadzasz, jak zareagujesz?
11. Co według ciebie oznacza Human Resource?
12. Jak sprawdzisz, czy dane słowo jest palindromem?
13. Oto ciąg o numerach od 1-250 w losowej kolejności, ale brakuje jednego numeru. Jak znajdziesz pominięty numer?
14. Czy jesteś gotów do pracy na nogach przez dziesięć godzin, cztery dni w tygodniu?
15. Co byś zrobił/a, gdybyś zobaczył/a, że ktoś pracuje w niebezpiecznych warunkach?
16. Jak wytłumaczysz klientowi, co to jest Wi- Fi?