Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Inwestycje Polskie. Niedługo dowiemy się, kto zostanie prezesem

0
Podziel się:

Ministerstwo chce przed przed wprowadzeniem programu poznać opinie polskich przedsiębiorców na jego temat.

Inwestycje Polskie. Niedługo dowiemy się, kto zostanie prezesem
(Krzysztof JASTRZEBSKI/East News)

Od jutra ministerstwo skarbu rozpocznie spotkania z przedsiębiorcami zainteresowanymi programem Inwestycje Polskie - zapowiedział resort. W przyszły tygodniu rozpocznie się też konkurs na prezesa spółki celowej, która będzie zajmować się tym programem.

[na zdjęciu Mikołaj Budzanowski, minister Skarbu]

Program Inwestycje Polskie został zapowiedziany w październiku przez premiera Donalda Tuska podczas tzw. drugiego expose. Ma on na celu utrzymanie tempa wzrostu inwestycji i PKB oraz tworzenie miejsc pracy.

Zgodnie z założeniami programu do Banku Gospodarstwa Krajowego będą wnoszone wybrane udziały spółek Skarbu Państwa, ale z zastrzeżeniem, że MSP utrzyma pakiety kontrolne w spółkach strategicznych. Następnie akcje te będą sprzedawane, co umożliwi pozyskanie dodatkowego kapitału, który będzie przeznaczany na wspieranie inwestycji. Program Inwestycje Polskie ma objąć m.in. budowę elektrowni węglowych i gazowych, gazociągów, magazynów gazu, infrastruktury drogowej, kolejowej oraz portowej.

Ministerstwo skarbu poinformowało, że spółką celową, utworzoną do realizacji programu Inwestycje Polskie są Polskie Inwestycje Rozwojowe SA (PIR).

_ - Ministerstwo Skarbu Państwa kończy prace organizacyjne związane z powstaniem spółki celowej Programu "Inwestycje Polskie". Utworzona pod koniec ub. roku spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe SA jest - obok Banku Gospodarstwa Krajowego - drugim filarem Programu _ - podał resort w komunikacie.

Ministerstwo zapowiedziało, że od jutra rozpoczyna spotkania z przedsiębiorcami, _ na których będzie prezentować produkty Programu _. _ Bank Gospodarstwa Krajowego jest już przygotowany z ofertą. Natomiast spółka powinna zacząć przyjmować wnioski w drugim kwartale tego roku. Do tego czasu chcemy zachęcić potencjalnych inwestorów do skorzystania z oferowanych produktów i wyjaśnić mechanizm ich działania _ - wyjaśnił cytowany w komunikacie minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

Dodał, że resort, po roboczych konsultacjach ze spółkami i samorządami, wytypował już kilkadziesiąt projektów, które mogłyby skorzystać z tego programu. _ - O tym, czy zakwalifikują się ostatecznie do Programu, będą decydować suwerennie BGK i PIR _ - podkreślił minister.

MSP zapowiedziało, że w tym tygodniu wystartuje konkurs na prezesa nowej spółki. _ Zgodnie z wprowadzoną przez nas zasadą obiektywnych konkursów, eksperta z wieloletnim doświadczeniem bankowo-inwestycyjnym poszuka profesjonalna agencja executive search _ - dodał Budzanowski.

Resort wyjaśnił, że program Inwestycje Polskie ma służyć wspieraniu rentownych projektów m.in. dotyczących dystrybucji i wytwarzania energii, gazowych sieci przesyłowych, wydobycia i magazynowania tego paliwa, zagospodarowaniu złóż węglowodorowych - w tym gazu z łupków, a także infrastruktury transportowej, samorządowej (utylizacji odpadów i komunikacji) oraz infrastruktury przemysłowej i telekomunikacyjnej.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowy program rządu. Eksperci: 40 mld złotych pójdzie w błoto? Rząd Donalda Tuska będzie mógł pożyczać miliardy bez konsekwencji dla budżetu.
Blokują zmiany w VAT. Przez Inwestycje Polskie Ustawa, którą odesłano do sejmowej komisji, miała zmienić metodę rozliczenia podatku przez małych przedsiębiorców.
Pomysł premiera "to państwowe Amber Gold" Całość przypomina rewolucję, która może skończyć się likwidacją Ministerstwa Skarbu Państwa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)