Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Inwestycje Polskie ruszyły - sfinansują budowę linii kolejowej w Gdańsku

0
Podziel się:

170 mln zł, które trafi do Pomorskiej Kolei Metropolitalnej to pierwsze środki uruchomione w ramach programu.

Inwestycje Polskie ruszyły - sfinansują budowę linii kolejowej w Gdańsku
(Jan GRACZYNSKI/East News)

BGK podpisał umowę na sfinansowanie budowy linii kolejowej łączącej Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy z centrum Gdańska. 170 mln zł, które trafi do Pomorskiej Kolei Metropolitalnej to pierwsze środki uruchomione w ramach programu Inwestycje Polskie.

Program Inwestycje Polskie o wartości około 40 mld zł został zapowiedziany w październiku przez premiera Donalda Tuska podczas tzw. drugiego expose. Według zapowiedzi jego celem jest utrzymanie tempa wzrostu inwestycji i PKB oraz tworzenie miejsc pracy. Dotychczas jednak program, którego operatorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), nie finansował żadnych projektów.

_ Po dokapitalizowaniu w styczniu nasze możliwości finansowe wzrosły znacząco i udało się ten kapitał w niewielkiej części dziś wykorzystać _ - powiedział PAP i TOK FM prezes BGK Dariusz Daniluk. _ To jest pierwszy projekt, który my jako BGK oznaczyliśmy jako projekt w formule Inwestycje Polskie _ - dodał.

W 2013 r. fundusze BGK zwiększyły się z 1,9 mld zł do ok 6,5 mld zł. Dzięki dokapitalizowaniu banku jego limit zaangażowania w projekty wzrósł trzykrotnie. Teraz BGK może wesprzeć jeden podmiot kwotą aż 1,5 mld zł.

Daniluk zapowiedział, że w ramach Inwestycji Polskich będą realizowane szeroko rozumiane programy infrastrukturalne (drogowe, kolejowe, powietrzne), a także inwestycje związane z sektorem energetycznym. Poinformował, że BGK analizuje projekty związane z budową bloków energetycznych, sieci przesyłowych oraz transportu gazu. W tym roku BGK planuje zaangażowanie związane z Inwestycjami Polskimi na poziomie 10 mld zł.

_ Projekt Inwestycje Polskie to jest wieloletnia inicjatywa; natura procesu jest taka, że skala tej aktywności będzie sukcesywnie rosła. Jednym z kluczowych elementów jest, jak to się mówi sentyment inwestorów (oczekiwania dot. przyszłych wydarzeń gospodarczych - PAP). Im ten sentyment będzie lepszy, tym tych projektów będzie więcej, ale sądząc po ilości i jakości tych projektów, które do nas docierają, to wygląda to dobrze _ - oświadczył prezes BKG.

W ramach zawartej w środę umowy BGK zapewnił tzw. ostatnią złotówkę, środki konieczne dla zamknięcia projektu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Nowa ok. 20-km linia połączy Gdańsk-Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy. Inwestycja ma być oddana w 2015 r. Wartość netto projektu wynosi 940 mln zł, 70 proc. środków będzie pochodziło z programów unijnych, pozostałą kwotę dostarczy BGK poprzez program emisji obligacji oraz województwo pomorskie.

_ Od 40 lat w tym kraju nie budowano linii kolejowej, poza kilkukilometrowymi odcinkami _ - mówił na konferencji prasowej po podpisaniu umowy szef Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Krzysztof Rudziński.

Dzięki PKM także Gdynia będzie miała bezpośrednie połączenie kolejowe z portem lotniczym. Gdańsk natomiast odzyska bezpośrednie połączenie kolejowe z Kartuzami i Kościerzyną, zniszczone w czasie II wojny światowej.

Obecnie trwa przygotowywanie przetargu na zakup taboru wykorzystywanego przez PKM. Na zakup 10 pojazdów zespolonych spółka planuje wydać ok. 150 mln zł.

Bank Gospodarstwa Krajowego to jedyny w Polsce bank państwowy. Jego misją jest wspieranie rządowych programów społeczno-gospodarczych oraz programów samorządności lokalnej i rozwoju regionalnego.

Czytaj więcej w Money.pl
Znakomity wynik. Pomogły Euro i OLT Express 2 miliony 906 tysięcy pasażerów obsłużył w ubiegłym roku Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy. To wzrost o 18 procent w porównaniu z liczbą pasażerów w roku 2011 roku.
Będą kolejne przesłuchania ws. OLT Express Łódzka prokuratura okręgowa bada, czy mogło dojść do wyrządzenia szkody w mieniu portu lotniczego w Gdańsku w związku z rozliczeniami pomiędzy portem a spółką OLT Express. Śledczy zapowiadają kolejne przesłuchania w tej sprawie.
Skandal na lotnisku. PiS składa wniosek do NIK Szef klubu PiS, przewodniczący sejmowej komisji ds. kontroli państwowej Mariusz Błaszczak zapowiedział wniosek do NIK o kontrolę w Porcie Lotniczym w Gdańsku.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)