Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Inwestycje w branży lotniczej sięgnęły 162 mln euro

Osiem największych projektów z branży lotniczej pozwoliło utworzyć 1,3 tys. miejsc pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Splash News/East News)

Inwestycje w branżę lotniczą zrealizowane z udziałem Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych w ciągu ostatnich kilku lat sięgnęły 162 mln euro - poinformował prezes PAIiIZ Sławomir Majman. Inwestorzy cenią w Polsce dostęp do wykształconych kadr.

Majman powiedział podczas konferencji poświęconej przemysłowi lotniczemu w Polsce, że osiem zrealizowanych z udziałem Agencji projektów z tej branży pozwoliło wygenerować 1,3 tys. miejsc pracy. Kolejne cztery projekty stworzą ok. 400 miejsc pracy. Zaznaczył, że Polska eksportuje wysoko przetworzone produkty do najbardziej zaawansowanych technologicznie krajów świata, a 98 proc. krajowej produkcji przemysłu lotniczego to eksport. _ W ciągu ostatnich paru lat mieliśmy okazję obserwować, jak Polska stała się jednym z najbardziej liczących się w świecie poddostawców wszystkiego, co jest potrzebne dla przemysłu lotniczego _ - powiedział szef PAIiIZ.

Prezes Agencji Lotniczej _ Altair _ Wojciech Łuczak uważa, że na inwestycje zagraniczne związane z przemysłem lotniczym w Polsce patrzy się z dwóch punktów widzenia. Zwolennicy pierwszego uważają, że w Polska nie ma takiego przemysłu w ogóle, ponieważ został sprzedany i stał się własnością globalnych graczy.

_ - Według drugiego punktu widzenia to bardzo dobrze, bowiem weszliśmy jako globalny gracz do projektów globalnych firm _ - zaznaczył. Dodał, że np. PZL Świdnik wygrał przetarg na dostawę śmigłowców dla floty prezydenta USA. _ Praktycznie nie ma śmigłowca AgustyWestland, który został gdzieś na świecie dostarczony, którego część nie zostałaby zbudowana w Świdniku _ - powiedział Łuczak.

Wiceprezes zarządu PZL Świdnik (właścicielem jest koncern AgustaWestland) Nicola Bianco uważa, że Polska ma ogromny potencjał i szanse na rozwój biznesu lotniczego. Według niego naszym atutem są kompetentni, dobrze wykształceni pracownicy. _ Polska wykorzystuje tylko 20 procent z tego, co można wykorzystać w przemyśle lotniczym _ - ocenił Bianco. Według niego Polska może być _ krajem lotniczym _, a nie tylko mieć _ dolinę lotniczą _ na Podkarpaciu.

Członek zarządu EADS PZL Warszawa-Okęcie (należy do koncernu Airbus Military) Ivan Valcuende powiedział, że możliwości Polski pozwalają ściągać znacznie więcej inwestycji zagranicznych w sektor lotniczy, niż to ma miejsce. Także on zwrócił uwagę na wysokie kwalifikacje polskich pracowników z tej branży. Poinformował, że ostatnie 3 lata były dla firmy kluczowe - w tym czasie podwoiła ona przychody w Polsce i zwiększyła zatrudnienie z 500 osób do 700 osób. Dodał, że do końca tego roku w firmie powinno pracować ok. 800 osób. _ Polska to miejsce szans i możliwości dla branży lotniczej _ - powiedział.

Dyrektor generalny VacAreo Kalisz Tomasz Krążyński poinformował, że po dziesięciu latach działalności w Polsce firma ta doszła do punktu, w którym nie tylko wykorzystuje obce technologie, ale kreuje własny biznes i realizuje własne wizje techniki. Krążyński chwalił polskich inżynierów za kreatywność i innowacyjne podejście. Natomiast członek zarządu AvioPolska Paweł Poncyliusz zwrócił uwagę, że dla inwestorów korzystających ze wsparcia państwa ważne jest, aby warunki tego wsparcia nie zmieniały się w trakcie trwania projektów.

Zgodnie przedstawionymi przez PAIiIZ podczas konferencji informacjami, inwestycji w przemysł lotniczy jest niewiele - na świecie stanowią zaledwie ok. 1 proc. wszystkich projektów. Od 2003 r. było ich 1130 na 117 tys. wszystkich. Wskazano, że Polska jest na szóstym miejscu w Europie pod względem liczby ogłoszeń o inwestycjach w tej branży.

Zastępca dyrektora departamentu inwestycji zagranicznych w PAIiIZ Adam Małecki powiedział, że zgodnie z danymi Boeinga w latach 2011-2031 na rynku światowym pojawi się popyt na ponad 34 tys. samolotów. Część z tego popytu będzie pochodną wycofywania starych maszyn i zastępowania ich; część - pochodną wzrostu przewozów. Firma szacuje, że rocznie liczba pasażerów linii lotniczych będzie rosła o ok. 4 proc., a przewozy towarowe o 5,2 proc. _ Myślę, że to dobra wiadomość dla firm z branży lotniczej działających w Polsce w kontekście możliwości dostawy części i komponentów dla tych nowych samolotów _ - powiedział Małecki.

Czytaj więcej w Money.pl
Zagraniczne inwestycje w Polsce. Zaskakujące dane Urzędnicy ujawniają, ile firm zdecydowało się u nas zainwestować. Zobacz, ile powstanie nowych miejsc pracy.
Polska liderem. Przed Francją, Rosją i... Wyprzedziliśmy takie potęgi jak Wielka Brytania, Francja czy Rosja.
Polska w światowej czołówce. Zobacz w czym Jesteśmy na piątym miejscu, pod względem atrakcyjności inwestycyjnej dla nowoczesnych usług.
Tagi: inwestycje zagraniczne w polsce, branża lotnicza, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz