Notowania

Przejdź na
inwestycje w polsce
23.01.2014 19:59

Inwestycje w Polsce. PSE planuje wydać miliardy złotych

740 milionów złotych mają wynieść w 2014 roku inwestycje Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Jak poinformował prezes PSE Henryk Majchrzak, wydatki inwestycyjne do 2018 roku szacuje się na 7-8 miliardów złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(no_limit_pictures/iStockphoto)

Skala inwestycji jest największa w historii spółki, dzięki temu w ciągu najbliższych lat zwiększy się bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i wzrosną możliwości rozwojowe Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) - podkreślił Majchrzak. Opracowaliśmy i wdrożyliśmy nowy, efektywny model inwestycji, a dzięki taryfie wieloletniej mamy, w znacznej części, zapewnione finansowanie - dodał prezes PSE.

Spółka podkreśliła, że ramach dotychczas realizowanej strategii, w latach 2011-2013 m.in. opracowano taryfę wieloletnią pozwalającą na zapewnienie finansowania inwestycji związanych z budową i modernizacją linii i stacji elektroenergetycznych.

Natomiast od początku 2014 r. PSE realizuje zaktualizowaną strategię. Według spółki, aktualnie główne wyzwania to m.in. konieczność opracowania dodatkowych rozwiązań dotyczących bilansowania KSE w okresach szczytowego zapotrzebowania na moc. PSE podkreśliły, że to konsekwencja zmiany planów wytwórców energii - opóźnień w oddawaniu nowych bloków wytwórczych, albo nawet zawieszania i rezygnacji z inwestycji w nowe moce przy jednoczesnym przyśpieszeniu wycofywania starych bloków.

Jako inne ważne cele PSE wskazały przeciwdziałanie ryzykom wynikającym z nieplanowanych przepływów energii z systemu niemieckiego przez system polski i konieczność ograniczenia ryzyka wynikającego z coraz większej ilości źródeł odnawialnych, pracujących niestabilnie, co powoduje różne negatywne skutki dla systemu.

Spółka podkreśliła, że plan inwestycyjny na 2013 r. wynosił 700 mln zł i został zrealizowany w ponad 100 proc.

W planie na 2014 r. przewiduje się m.in. zakończenie budowy jednej linii 400 kV, zakończenie modernizacji trzech linii 220 kV i zakończenie regulowania kwestii formalno-prawnych dla dwóch linii 400 kV.

Do projektów strategicznych PSE zalicza budowę połączeń transgranicznych z Niemcami i Ukrainą oraz Litwą, które wiążą się z rozbudową sieci i jej elementów. W przypadku połączenia z Litwą - które ma być gotowe w 2015 r. - plan na 2014 r. zakłada m.in. budowy linii 400 kV Narew-Łomża-Ostrołęka, Ełk Bis-Łomża, Miłosna-Siedlce Ujrzanów i Ełk Bis-Granica RP w kierunku litewskiego Alytus.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne to strategiczna spółka Skarbu Państwa, pełniącą funkcję Operatora Systemu Przesyłowego OSP. PSE zajmują się przesyłaniem energii elektrycznej i odpowiadają za bilansowanie systemu elektroenergetycznego oraz utrzymanie i rozwój infrastruktury sieciowej. PSE są właścicielem ponad 13 400 kilometrów linii oraz 101 stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: inwestycje w polsce, polskie sieci elektroenergetyczne, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz