Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Inwestycje w Polsce. Sześć milionów na park technologiczny

0
Podziel się:

Nowy obiekt ma się skupiać na kilku branżach przemysłu, które są dominujące na Opolszczyźnie. Na pewno będzie to przemysł spożywczy, biotechnologia i przemysł motoryzacyjny.

Inwestycje w Polsce. Sześć milionów na park technologiczny
(endostock - Fotolia.com)
bECGxMBh

Urząd Marszałkowski w Opolu dołoży 6,1 mln zł do budowy parku naukowo-technologicznego. Pieniądze pochodzą z funduszy unijnych. Dzięki nim powstanie budynek inkubatora przedsiębiorczości i obiekt laboratoryjno-doświadczalny.

Umowy dotyczące dofinansowania inwestycji podpisali marszałek województwa Józef Sebesta, wicemarszałek Tomasz Kostuś oraz prezes Parku Naukowo-Technologicznego prof. Jarosław Mamala. Umowy są dwie i dotyczą odrębnych budynków.

Do budynku laboratoryjno-doświadczalnego dofinansowanie będzie wynosić 3,1 mln zł, a do inkubatora przedsiębiorczości 2,9 mln zł. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013. - _ Inkubator będzie miał trzy piętra i będzie się w nim mieścić 40 biur oraz sala konferencyjna _ - wyjaśnił prof. Jarosław Mamala. _ - Budynek doświadczalno-laboratoryjny już cieszy się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców _ - dodał.

bECGxMBj

Rozstrzygnięto także przetarg na budowę obu obiektów. Inkubator przedsiębiorczości zbuduje spółka MPM Development z Namysłowa, która zaoferowała cenę wynoszącą blisko 7 mln zł, a obiekt laboratoryjno-doświadczalny firma Skanska, która w przetargu zaproponowała najkorzystniejszą cenę na poziomie 7,6 mln zł. Pierwotnie na każdy z budynków planowano przeznaczyć po 8 mln zł, ale w przetargu udało się uzyskać niższe ceny.

_ - Powołania Parku Naukowo-Technologicznego jest bardzo istotnym projektem z punktu widzenia rozwoju Opola i całego regionu. Mamy duże oczekiwania co do jego efektów. To element niezbędny w funkcjonowaniu nowoczesnej gospodarki _ - powiedział marszałek Józef Sebesta.

Miasto Opole w grudniu zeszłego roku powołało spółkę, która jest odpowiedzialna za budowę i prowadzenie Parku Naukowo-Technologicznego. Jej prezesem został prof. Jarosław Mamala, który jest także naukowcem - pracownikiem Katedry Pojazdów Drogowych i Rolniczych Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej. Może się pochwalić patentami i wynalazkami oraz doświadczeniem w biznesie.

PNT ma się skupiać na kilku branżach przemysłu, które są dominujące na Opolszczyźnie. Na pewno będzie to przemysł spożywczy, biotechnologia i przemysł motoryzacyjny. Park będzie budowany przy ul. Wrocławskiej w Opolu, w sąsiedztwie powstającego już Centrum Wystawienniczo-Kongresowego. Ma być miejscem współpracy ludzi nauki i biznesu. Cała inwestycja może kosztować około 40 mln zł. Na razie PNT ma tymczasową siedzibę przy ul. Luboszyckiej.

bECGxMBp
Czytaj więcej w Money.pl
Po czym poznać, że zaczął się kryzys? -_ Pierwszą oznaką spowolnienia jest przejście z ciasteczek w czekoladzie na zwykłe _ - mówi prezes Lyreco.
Tak Exxon, Shell i IBM opracowują innowacje Poznaj metodę sześciu kapeluszy, czyli sposób kreowania innowacyjnych rozwiązań stosowany przez największe koncerny świata.
Wielki bunt polskich przedsiębiorców? _ Polsce grozi stagnacja gospodarcza, wzrost bezrobocia i nasilenie się emigracji młodzieży _ - alarmują przedsiębiorcy
bECGxMBK
business news
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)