Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Inwestycje zagraniczne w Polsce. Skandynawowie przodują

0
Podziel się

Skandynawskie firmy zainwestowały w naszym kraju ponad 14 mld euro, co stanowi około 10 procent wszystkich zagranicznych środków, jakie napłynęły do Polski od 1990 roku.

Inwestycje zagraniczne w Polsce. Skandynawowie przodują
(Cargotec/Wikipedia)
bErHdhzF

Najwyższy odsetek skandynawskich inwestycji jest w województwie zachodniopomorskim. Stanowią one aż 50 procent inwestycji zagranicznych.

- _ Tak liczna obecność skandynawskiego kapitału stanowi specyfikę Zachodniego Pomorza na tle kraju. W pozostałych regionach Polski wśród zagranicznych inwestorów dominują Amerykanie, Francuzi i Niemcy _ - powiedział Paweł Bartoszewski z Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów w Szczecinie podczas wystąpienia podczas konferencji_ Skandynawski biznes w północnej Polsce _.

Według niego Skandynawowie tak chętnie lokują się na Pomorzu ze względu na lokalizację, wykwalifikowany personel oraz wsparcie inwestycji na poziomie lokalnym i regionalnym.

bErHdhzH

Uczestniczący w konferencji wiceminister gospodarki Andrzej Dycha powiedział, że kapitał skandynawski jest coraz ważniejszym inwestorem w Polsce._ - Wśród 23 tysięcy zarejestrowanych w Polsce podmiotów z kapitałem zagranicznym jest 2,1 tys. firm ze Skandynawii _ - podkreślił Dycha.

W ocenie wiceministra Skandynawowie są inwestorami poważnymi i odpowiedzialnymi, zakładającymi w swoich strategiach średnio- i długookresową obecność w Polsce._ - Nasze obroty handlowe z Norwegią i Szwecją są wyższe niż ze Stanami Zjednoczonymi. Dlatego chcielibyśmy rozwijać dobre relacje z firmami ze Skandynawii _ - dodał Dycha.

Z raportu _ Skandynawskie inwestycje w Polsce _ przygotowanego przez Skandynawsko-Polską Izbę Gospodarczą (SPCC) wynika, że w 2011 r. polski import z krajów skandynawskich był dwukrotnie większy niż ze Stanów Zjednoczonych. Kraje skandynawskie były zaś drugim po Niemczech odbiorcą polskiego eksportu.

Z raportu SPCC wynika również, że tereny północnej Polski są dla należących do izby 360 firm ważnym miejscem prowadzenia działalności. W Szczecinie ulokowało się 11 procent zrzeszonych w SPCC przedsiębiorstw, w Trójmieście 7 procent.

bErHdhzN

Zazwyczaj są to duże zakłady produkcyjne. W Koszalinie działają dwaj duzi przetwórcy ryb: Espersen, gdzie m.in. powstają rybne hamburgery dla sieci restauracji McDonalds oraz Royal Greenland, który zainwestował tu 160 mln złotych.

W Stargardzie Szczecińskim funkcjonuje działający w branży maszynowej Cargotec, który zainwestował tam 358 mln zł i utworzył 600 miejsc pracy.

W Goleniowie produkcję łopat do elektrowni wiatrowych i centrum serwisowe farm typu on shore prowadzi LM Wind Power, który zainwestował tam 225 mln zł i utworzył 600 miejsc pracy.

Do zachodniopomorskiego z Danii magazyny przeniósł tamtejszy potentat rynku e-commers spółka Smartguy Group A/S, która zatrudnia 150 osób i planuje zatrudnienie 100 kolejnych.

bErHdhzO

Natomiast koło Lęborka w woj. pomorskim produkowane jest i projektowane przez norweską firmę NFM indywidualne wyposażenie dla wojska i policji. Techniczna odzież i kamizelki kuloodporne tej firmy używane są przez m.in. armie szwedzką i norweską oraz polskie siły specjalne.

Konferencja _ Skandynawski biznes w północnej Polsce _ zorganizował Białogardzki Park Inwestycyjny _ Invest-Park _ Białogard. Patronem honorowym był wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Patronem medialnym była Polska Agencja Prasowa.

Czytaj więcej w Money.pl

bErHdhAi
inwestycje
business news
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)