Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Islandia przejmuje Glitnir za 600 mln euro

0
Podziel się:

Rząd w Reykjaviku ruszył na ratunek trzeciemu co do wielkości bankowi na wyspie.

Islandia przejmuje Glitnir za 600 mln euro

Bank miał ostatnio problemy z finansowaniem. Za 75 proc. udziałów rząd islandzki zapłaci 600 mln euro. Ma to zapewnić Glitnirowi stabilność w okresie zawirowań na światowych rynkach finansowych.

To pierwszy przypadek nacjonalizacji islandzkiego banku w czasie aktualnie trwającego kryzysu.Glitnir ma prowadzić w dalszym ciągu normalna działalność. Przedstawiciele rządu poinformowali, że państwo nie zamierza zbyt długo pozostawać właścicielem udziałów w banku.

Szef islandzkiego banku centralnego powiedział, że bez interwencji Glitnir zbankrutowałby w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Szef Glitnira Larus Welding pozostanie na swoim stanowisku. _ - Zarząd banku niestrudzenie pracował nad zabezpieczeniem funduszy w ciągu ostatnich kilku miesięcy, ale niestety w ostatnich dniach sytuacja diametralnie się zmieniła _ - napisał Welding w oświadczeniu.

Jak donosi BBC islandzka gospodarka i banki są pod dużą presją z powodu ostrego osłabienia islandzkiej waluty. Wiele banków ma spore długi za granicą, które zaciągnięto na sfinansowanie ekspansji poza Islandią. Słabość korony islandzkiej powoduje, że kwota jaką muszą przeznaczyć na spłatę pożyczek wciąż się zwiększa.

ZOBACZ REKLAMĘ BANKU GLITNIR:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)