Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Islandia znów nie chce oddać pieniędzy za Icesave

Najpierw ustawę zawetował prezydent Ragnar, a teraz nie chcą jej posłowie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Islandia po raz kolejny odrzuciła oferty Wielkiej Brytanii i Holandii. Oba kraje proponują jej sposoby na spłatę długu, który powstał w wyniku wypłacania przez te kraje odszkodowań klientom upadłego islandzkiego banku internetowego Icesave.

Na kilka dni przed rozpatrzeniem przez Komisję Europejską wniosku o przyjęcie Islandii do Unii Europejskiej zanosi się na kolejny kryzys w sprawie tego państwa. Wszystkie reprezentowane w parlamencie partie odrzuciły w poniedziałek nową ofertę Holandii i Wielkiej Brytanii dotyczącą spłaty przez Islandię 3,8 mld euro. Kwotę tej wysokości Islandia jest winna Londynowi i Hadze tytułem odszkodowań, jakie oba państwa wypłaciły tymczasowo 300 tys. klientów upadłego islandzkiego banku internetowego Icesave.

W ubiegłym tygodniu Reykjavik, Londyn i Haga dyskutowały nad nowymi warunkami spłaty zobowiązań, po tym, jak na początku stycznia prezydent Islandii Olafur Ragnar Grimsson zawetował ustawę, na mocy której Reykjavik miał zwrócić pieniądze Brytyjczykom i Holendrom.

Nowa oferta Holandii i Wielkiej Brytanii przewidywała, że zamiast planowanych pierwotnie odsetek od długu w wysokości 5,5 proc. Islandia będzie spłacała ruchomą stopę procentową w wysokości EURIBOR (stopa procentowa kredytów na rynku europejskim) plus premię za ryzyko w wysokości 2,75 procent. Jednak dla rządu i opozycji jest to wciąż za wiele. Po kolapsie całego systemu finansowego zadłużenie Islandii sięga ponad połowy PKB kraju.

Wczoraj rząd w Reykjaviku miał jeszcze nadzieję, że Holandia i Wielka Brytania będą skłonne do dalszych negocjacji. Po zawetowaniu ustawy przez prezydenta rząd zaplanował przeprowadzenie narodowego referendum, które odbędzie się 6 marca. Wyborcy mają zadecydować w plebiscycie, czy opowiadają się za przyjęciem, czy za odrzuceniem ustawy Icesave. Sondaże wskazują, że prawie 80 procent Islandczyków jest przeciwna porozumieniu.

Jednak negatywny wynik referendum nie przyczyni się do poprawy sytuacji Islandii, która obawia się o swoją międzynarodową reputację. Odrzucenie ustawy może skutkować także ponowną, dokładną analizą tzw. afery Icesave. Amerykańscy doradcy islandzkiego rządu sądzą, że pozwoli to być może na stwierdzenie współwiny nadzorów finansowych w Hadze i Londynie. Presję wywierają na Islandie także kraje Europy Północnej, które poręczyły za dużą część 3,2 mld euro kredytu, udzielonego Islandii przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Przed wypłatą kolejnej transzy kredytu domagają się zawarcia porozumienia w sprawie Icesave.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: islandia, dług, spłata, bank, icesave, wielka brytania, holandia, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz