Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
business news
08.01.2013 08:45

Izrael pozytywnie o wyborze Hagla na szefa Pentagonu

Republikanie w Kongresie zarzucają Haglowi, iż w niewystarczającym stopniu wspiera Izrael.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Public Domain/Wikimedia)

Wiceszef izraelskiej dyplomacji Danny Ajalon z zadowoleniem przyjął nominację b. republikańskiego senatora Chucka Hagla na ministra obrony USA. Republikanie w Kongresie zarzucają Haglowi, iż w niewystarczającym stopniu wspiera Izrael.

- _ Spotkałem go (Hagla) wiele razy i z pewnością postrzega on Izrael jako faktycznego i naturalnego sojusznika USA _ - powiedział Ajalon, cytowany we wtorek przez izraelski dziennik _ Jedijot Achronot _.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że w sprawie nominacji na szefa Pentagonu nie wypowiedział się jeszcze premier Izraela Benjamin Netanjahu, którego prawicowy blok ma szanse ponownie wygrać wybory parlamentarne zaplanowane na 22 stycznia. Netanjahu łączą z wybranym w listopadzie na drugą kadencję prezydencką Demokratą, Barackiem Obamą drażliwe stosunki, chociaż obaj zapewniają, że ich współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa Bliskiego Wschodu jest solidna.

Przychylny wobec Netanjahu izraelski dziennik _ Israel Hayom _ cytuje we wtorek anonimowego przedstawiciela rządu, który uważa, że wybór Hagla na szefa Pentagonu _ to bardzo zła wiadomość _. _ Z nim z pewnością nie będzie łatwo _ - dodaje polityk.

Nominacja Hagla wywołuje kontrowersje, ponieważ m.in. krytykował on dyskusję na temat ewentualnego zaatakowania przez Izrael, bądź przez USA, irańskich obiektów nuklearnych. Wzywał też Izrael do podjęcia negocjacji z radykalną palestyńską organizacją Hamas, która uważana jest przez władze w USA za organizację terrorystyczną, oraz sprzeciwiał się niektórym sankcjom wymierzonym w Iran.

Biały Dom twierdzi, że stanowisko Hagla wobec Izraela i Iranu zostało _ źle zinterpretowane _, zwracając uwagę, że jako senator głosował on za amerykańską pomocą wojskową dla Izraela oraz popierał sankcje wobec Iranu.

Jeśli nominacja 66-letniego Hagla zostanie zaakceptowana przez Senat, będzie pierwszym weteranem wojny wietnamskiej obejmującym resort obrony. Ma on zastąpić Leona Panettę, który już wcześniej deklarował, że nie zamierza kierować resortem w trakcie drugiej kadencji prezydenta.

Czytaj więcej w Money.pl
"Ostatnia szansa, aby zakończyć ten konflikt" Szef brytyjskiej dyplomacji wzywa Stany Zjednoczone do zdecydowanego zaangażowania w rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego.
Obama uważa, że Izrael może atakować Zastrzega jednak, że preferowałby rozwiązanie pozwalające na uniknięcie ofensywy wojsk lądowych.
USA mocno stronnicze w nowym konflikcie Biały Dom oświadczył w sobotę, że Izrael ma prawo bronić się przed atakami oraz decydować o tym, jak zareaguje na ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy; USA obciążyły też rządzący w Strefie Gazy Hamas odpowiedzialnością za rozpoczęcie konfliktu.
Tagi: business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz