Notowania

Przejdź na
lot
07.02.2013 07:36

Jak LOT zagospodaruje 400 mln od państwa?

Jan Krzysztof Bielecki uważa, że kluczowe dla PLL LOT jest stworzenie prorozwojowej strategii przewozowej. Jak ona ma wyglądać?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Iwanczuk/Reporter)

*Jan Krzysztof Bielecki, * *szef Rady Gospodarczej przy premierze * *uważa, że kluczowe dla PLL LOT - w kontekście pomocy publicznej - jest stworzenie prorozwojowej strategii przewozowej. Za mniej istotne były szef rządu uznał ograniczanie kosztów pracy w spółce. *

_ - Teraz trzeba przede wszystkim stworzyć nową strategię opartą o realistyczną siatkę przewozową - bo to jest przełożenie biznesplanu na język linii lotniczej - i znaleźć do tego odpowiednich wykonawców. Najważniejsze jest dzisiaj dla LOT to, że jeśli robimy podejście numer dwa i LOT chce skorzystać z pomocy publicznej, to musi mieć żelazną strategię, która daje realną szansę na rozwój _ - powiedział Bielecki.

Dopytywany, czy ta strategia powinna wiązać się ze znacznym ograniczeniem zatrudnienia, Bielecki odparł: _ Redukcja kosztów jest zawsze ważną kwestią, natomiast w tym konkretnym przypadku jeszcze ważniejsza jest strategia przewozowa: gdzie chcemy latać, gdzie widzimy swoją opłacalność, gdzie są przyszłe strumienie pasażerów, w jakich aliansach lotniczych chcemy funkcjonować. Tutaj wyjątkowo kwestia kosztów pracy nie jest według mnie czynnikiem kluczowym _.

Bielecki przyznał, że temat restrukturyzacji LOT jest mu wyjątkowo bliski. - _ Kiedy pracowałem w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju, byliśmy gotowi współfinansować projekt restrukturyzacji LOT, elementem którego było wypracowanie koncepcji sojuszu strategicznego. To była końcówka lat 90. Niestety, ówczesny rząd wybrał wówczas inną koncepcję, nazwijmy ją bardziej prywatyzacyjną. Nie zakończyła się powodzeniem i myślę, że od tego czasu LOT walczy o zbudowanie realnej strategii rozwojowej w świecie coraz silniejszych aliansów lotniczych _ - mówił Bielecki.

Rada Nadzorcza PLL LOT wybrała wczoraj Sebastiana Mikosza na nowego prezesa spółki. Nowo wybrany prezes zapowiedział, że prawdopodobnie pod koniec przyszłego tygodnia przedstawi plany odnośnie firmy radzie nadzorczej i pracownikom PLL LOT. W grudniu Skarb Państwa przekazał LOT-owi 400 mln zł pożyczki na ratowanie spółki.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą kolejne obniżki stóp procentowych? Tak uważa Jan Krzysztof Bielecki, szef Rady Gospodarczej przy premierze. Będzie to możliwe, bo nie grozi nam wzrost inflacji.
Znamy nowego prezesa PLL LOT Ten człowiek już kiedyś zajmował to stanowisko. Obowiązki przejmie od najbliższego poniedziałku.
Rada PLL LOT przerwała obrady Rada Nadzorcza PLL LOT S.A. podjęła decyzję o przerwie w obradach, które zostaną wznowione w środę, 6 lutego - powiedział Kłuciński, rzecznik spółki.
Tagi: lot, business news, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz