Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rupert murdoch
19.07.2011 16:36

James i Rupert Murdoch składają wyjaśnienia w parlamencie

Na chwilę przed końcem posiedzenia w brytyjskim parlamencie na 80-letniego właściciela News Corporation rzucił się mężczyzna z tacą pełną białej substancji. Rupert Murdoch twierdzi, że nie wiedział o podsłuchach i nie przyznaje się do winy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Zakończyło się przesłuchanie Ruperta i Jamesa Murdocha w brytyjskim parlamencie. Właściciele News Corporation zostali wezwani przez deputowanych, by wyjaśnić sprawę podsłuchów stosowanych przez należące do ich koncernu bulwarówki.

**[Aktualizacja: 20:02]

Brytyjscy parlamentarzyści chcieli przede wszystkim dowiedzieć się, czy medialni magnaci wiedzieli o nielegalnych praktykach, jakie dziennikarze _ News of the World _ i _ The Sun _ stosowali przy zbieraniu informacji.

W czasie składania wyjaśnień przez Murdochów mężczyzna, według telewizji Sky komik Jonny Marbles, krzycząc _ greedy _ (chciwiec) rzucił się na Ruperta Murdocha, by oblać go pianą do golenia z papierowego talerza, ale siedząca z tyłu trzecia z kolei żona Ruperta Murdocha - Wendi Deng wyrwała mu talerz. Przesłuchania na krótko wstrzymano.

ZOBACZ ATAK NA RUPERTA MURDOCHA:


Na początku przesłuchania James Murdoch przeprosił wszystkich, którzy padli ofiarą podsłuchów. - _ Chciałbym przede wszystkim powiedzieć, jak bardzo jest mi przykro, jak bardzo nam jest przykro. Ja, mój ojciec i wszyscy pracownicy News Corporation wyrażają ubolewanie z tego powodu. Te działania nie mają nic wspólnego ze standardami, do których dążymy na całym świecie _ - powiedział James Murdoch.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/110/t96110.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/case_study/artykul/murdoch;moze;nie;dostac;telewizji;bskyb,253,0,869885.html) Murdoch może nie dostać telewizji BSkyB
Również Rupert Murdoch złożył na początku przesłuchania krótkie oświadczenie. - _ Chciałbym powiedzieć jedno zdanie - to najbardziej upokarzający dzień w moim życiu _ - stwierdził.

Tylnymi drzwiami na Downing Street

W trakcie przesłuchania Rupert Murdoch przyznał, że bywał częstym gościem w oficjalnej rezydencji premierów na Downing Street i spotykał się tam z Tonym Blairem, Gordonem Brownem i Davidem Cameronem. Odwiedzając Gordona Browna został poproszony o korzystanie z tylnych drzwi i zastosował się do tego życzenia.

Z okresu, gdy premierem był Tony Blair, Murdoch pamięta, że rozmawiał z nim na temat Unii Europejskiej. Najbardziej zażyła przyjaźń łączyła go z Gordonem Brownem (2007-10). Podziwiał go za wyznawane wartości i jest mu przykro, że już nie są przyjaciółmi. Zażyłe stosunki łączyły także ich dzieci i żony.

Prasowy magnat zapewnił, że żadnej politycznej partii nigdy nie obiecywał poparcia swoich gazet. Gdy przerzucił się z laburzystów Gordona Browna na konserwatystów Davida Camerona stracił 200 tys. czytelników - mówił.

"Mogło umknąć mojej uwadze"

Rupert Murdoch przyznał, że jego korporacja nie wszczęła dochodzenia, gdy w 2003 roku ówczesna redaktorka naczelna _ News of the World _ ("NotW") Rebekah Brooks przyznała przed jedną z komisji parlamentarnych, że gazeta płaci policjantom za informacje.

Pomagając sobie gestykulacją ręki dodał przy tym, że _ NotW _ to zaledwie 1 procent ogółu jego biznesu zatrudniającego w świecie 53 tys. ludzi. _ - To operacja tak mała, że mogła ujść mojej uwadze _ - stwierdził. Gazeta już nie wychodzi. Murdoch dodał, że ufał ludziom, na których się opierał. Nie wyklucza jednak, że mógł nie być informowany o niektórych sprawach, a nawet wprowadzony w błąd.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/81/t151121.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/rebekah;brooks;zwolniona;z;aresztu,192,0,874432.html) Brooks: Nie wiedziałam o podsłuchach
Nigdy nie poinformowano go o rekompensacie dla ofiary hakerów _ NotW _ Gordona Taylora - prezesa Związku Piłki Nożnej, w wys. 600 tys. funtów, ani o odszkodowaniu dla guru od PR, Maksa Clifforda. W obu przypadkach chodziło o to, by sprawy te nie trafiły na sądową wokandę.

Nie wiedział też, że jego koncern zapłacił koszty adwokackie skazanych w styczniu 2007 roku w związku z aferą podsłuchową reportera _ NotW _ Clive'a Goodmana i prywatnego detektywa Glenna Mulcaire'a.

Wypowiadając się o sposobach zdobywania doniesień prasowych, które naruszają prawo ludzi do prywatności, magnat prasowy argumentował, że _ w społeczeństwie wyczulonym na punkcie przejrzystości nikt nie może oczekiwać całkowitej prywatności. Dziennikarstwo śledcze prowadzi do bardziej otwartego społeczeństwa _.

Rupert Murdoch nie zamierza ustąpić ze stanowiska, ponieważ sądzi, że jest najlepszą osobą do uporządkowania spraw w jego imperium medialnym. Zagroził, że konsekwencje wyciągnie wobec tych, co go zawiedli.

MURDOCH PRZED SĄDEM. ZOBACZ MATERIAŁ TELEWIZJI AL JAZEERA:

**

**

Skandal w koncernie Ruperta Murdocha dotyczy przede wszystkim z podsłuchiwania telefonów, włamywania się do skrzynek mailowych, przekupywania policji i innych przestępczych metod zdobywania informacji przez "News of the World" i inne tytuły z News International.

Afera podsłuchowa w Wielkiej Brytanii była już badana w 2003 roku, ale z wielką mocą wybuchła ponownie kilkanaście dni temu. W jej wyniku zatrzymano byłych szefów _ News of the World _ Andy Coulsona i Rebekę Brooks. Do dymisji podali się szef Scotland Yardu i jego zastępca, a sama bulwarówka została zamknięta. Afera podsłuchowa ujawniła też bliskie związki niektórych jej bohaterów z brytyjskim premierem Davidem Cameronem.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/222/t149214.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/murdoch;zamyka;tabloid;za;okrucienstwo;czy;to;wielka;kpina,60,0,867900.html) Murdoch zamyka tabloid za okrucieństwo. Czy to wielka kpina? Brytyjscy politycy i komentatorzy z sarkazmem mówią o zamknięciu brukowca News of the World.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/206/t128718.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/afera;podsluchowa;policja;naciskala;na;guardiana,198,0,874182.html) Scotland Yard chciał tuszować wielką aferę? Najwyższe kierownictwo Scotland Yardu w prywatnych rozmowach z redaktorem naczelnym Guardiana Alanem Rusbridgerem twierdziło, że relacje gazety na temat tzw. afery podsłuchowej są nieprawdziwe i przesadne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/194/t123330.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kolejne;aresztowania;w;sprawie;podsluchow,235,0,870379.html) Kolejne aresztowania w sprawie podsłuchów? Afera podsłuchowa w Wielkiej Brytanii nabiera coraz większego rozmachu. Będą zatrzymania kolejnych dziennikarzy, a cała sprawa może zachwiać brytyjskim rządem.
Tagi: rupert murdoch, business news, manager, unia, prawo, wiadmości, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, e-biznes, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz