Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jedna wieś ma 1,5 miliarda dolarów udziału w PKB Chin

0
Podziel się:

Huaxi właśnie buduje flotę powietrzną, którą będzie wozić turystów.

Jedna wieś ma 1,5 miliarda dolarów udziału w PKB Chin
(dbaron/CC/Flickr)

Chińska wioska Huaxi w prowincji Ciangsu chce kupić 20 samolotów szkoleniowych i turystycznych, korzystając z tego, że Chiny zapowiedziały otwarcie niższych pułapów przestrzeni powietrznej dla samolotów prywatnych - pisze agencja Xinhua.

Huaxi, liczące 1500 mieszkańców, to najbogatsza wieś w Chinach. Jej władze podały, że w ciągu pięciu lat chcą mieć własną flotę powietrzną i założyć bazę szkolącą pilotów.

_ - Tak długo czekaliśmy na otwarcie niskich korytarzy. Dwa wioskowe śmigłowce wystartują w połowie grudnia - powiedział szef miejscowej agencji turystycznej Zhou Li. - Pomoże to unowocześnić nasz przemysł turystyczny i przyciągnie bogatszych gości _.

Według okólnika Rady Państwa i Centralnej Komisji Wojskowej Chiny częściowo udostępnią samolotom prywatnym niskie pułapy przestrzeni powietrznej. Huaxi ma dwa helikoptery, które kosztowały około 13,5 mln dolarów, produkcji McDonnell Douglas i Eurocopter. Dwaj piloci odbywają już próbne loty turystyczne. Przelot nad Huaxi ma kosztować 300-500 juanów (ok. 45-75 USD).

Wieś bierze pod uwagę inwestycję w centrum szkolenia pilotów. - _ Planujemy wyszkolenie co najmniej setki pilotów, których będziemy "wypożyczać" innym częściom kraju _ - powiedział Zhou.

Kluczowe gałęzie przemysłu w Huaxi, której mieszkańcy jeżdżą mercedesami i audi, to tekstylia, stal i turystyka. Wieś w 2003 roku wypracowała 10 mld juanów (1,5 mld USD) udziału w PKB.

Ta szczególna wieś leży 200 km od Szanghaju. Twórcą _ cudu Huaxi _ był w latach 60. jej sekretarz partyjny Wu Renbao, który postanowił oficjalnie przytakiwać komunistycznym władzom, a po cichu założył fabrykę nylonu. Włożył w nią swoje oszczędności i namówił do tego resztę wioski.

Za zarobione pieniądze zbudowali następne fabryki. Na ryżowiskach powstały hale produkcyjne, pola zamieniły się w magazyny i w latach 80. Huaxi była już ciągiem fabryk. Po reformach Deng Xiaopinga mieszkańcy zarejestrowali swoją wieś jako spółkę, obecnie notowaną na giełdzie. Wciąż lwią część zarobków i należnych im dywidend przeznaczają na nowe inwestycje.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t19589.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chiny;przestana;byc;fabryka;swiata,59,0,358971.html) Chiny przestaną być fabryką świata? Chińskie metropolie borykają się nagle z takimi samymi problemami, jak firmy w Europie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/254/t47614.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/selena;buduje;zaklad;w;chinach,86,0,562518.html) Selena buduje zakład w Chinach Selena rozpoczęła budowę zakładu produkcyjnego pian montażowych, uszczelniaczy i klejów w Chinach. Wartość inwestycji wynosi ok. 30 mln zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/127/t97407.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/zarzadzanie/artykul/foxconn;ma;sposob;na;samobojstwa;pracownikow,242,0,625138.html) Foxconn ma sposób na samobójstwa pracowników Żąda od nich pisemnego zobowiązania, że nie odbiorą sobie życia.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)