Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jerome Kerviel dał się ponieść emocjom?

Societe Generale winą za rekordową defraudację obarcza swojego pracownika, on - swoje emocje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

*Societe Generale winą za największą wpadkę w dziedzinie bankowości obarcza swojego pracownika, on - swoje emocje. *

Kiedy ujawniono rekordową defraudację we francuskim banku, ten natychmiast wskazał bezpośredniego sprawcę. Teraz, po miesiącu od ujawnienia afery, 31-letni makler Jerome Kerviel przerywa milczenie.

W Paryżu oskarżony o nieautoryzowane transakcje w SocGen makler udzielił wywiadu dziennikarzowi AFP. Podobnie, jak jego przełożeni, również on wskazał sprawcę całego zamieszania. Twierdzi, że dał sie ponieść...

Jerome Kerviel

Jerome Kerviel (fot. EPA/PAP)emocjom. Chciał tylko jednego: jak największych zysków dla swojej firmy.

Makler czuje się zaledwie współodpowiedzialny za straty spowodowane nielegalnymi transakcjami. Twierdzi, że jego przełożeni doskonale wiedzieli o procederze, ale nie reagowali, dopóki sprawa nie ujrzała światła dziennego.

Podczas krótkiej rozmowy zaprzeczył też, jakoby miał jakiekolwiek problemy z psychiką.

Prokuratura wszczęła przeciwko Kervielowi śledztwo, wysuwając m.in. zarzuty fałszerstwa i naruszenia zaufania. Oskarżony przyznał się do zawarcia transakcji terminowych wartych łącznie ponad 70 mld dol., co przyniosło Soc Gen straty sięgające 7,2 mld dolarów (4,9 mld euro).

O ile do tej pory opinie mediów i opinii publicznej wyraźnie zawierzyły wizerunkowi poszkodowanej przez sprytnego maklera instytucji, o tyle, teraz, sprawa staje sie coraz trudniejsza do jednoznacznego rozstrzygnięcia.

Jak pisze "The Economist", coraz więcej wątpliwości budzi fakt, że milionowe transakcje nie zostały zauważone przez żadne z organów kontrolujących przepływy gotówki na europejskich giełdach. Kontrola zabezpieczeń systemu komputerowego w SocGen również wykazała pewne braki. Dziwne też, że nikogo nie zdziwiło, że makler nigdy nie korzystał z urlopu, nie wychodził z biura i pracował po 12 godzin dziennie.

Tagi: societe generale, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz