Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
meksyk
30.09.2013 18:43

Jeronimo Martins zamierza uruchomić sklepy w Meksyku

Portugalska grupa będzie zmierzać w kierunku większego umiędzynarodowienia swojej działalności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(bmward_2000/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Grupa Jeronimo Martins, właściciel sieci dyskontów Biedronka, chce uruchomić sklepy w Meksyku. Portugalska firma planuje ekspansję handlową także na kilku innych rynkach zagranicznych.

Jak poinformował na łamach tygodnika _ Expresso _ Alexandre Soares dos Santos, ustępujący w listopadzie br. prezes Jeronimo Martins, portugalska grupa będzie zmierzać w kierunku większego umiędzynarodowienia swojej działalności. Obecna dziś poza rodzimym rynkiem w Polsce i Kolumbii spółka przymierza się do nowych kierunków biznesowych.

_ We wr- ześniu br. w Vila Vicosa przedstawiłem 80 członkom mojej rodziny sprawozdanie z mojej dotychczasowej działalności biznesowej i przedstawiłem plany na przyszłość. Nie mam wątpliwości, że po udanym wejściu na kolumbijski rynek zawitamy do Meksyku _ - ujawnił Soares dos Santos.

Zainaugurowana 13 marca br. w Kolumbii Ara jest trzecią po polskiej Biedronce i portugalskim Pingo Doce siecią sklepów detalicznych rozwijaną przez Jeronimo Martins. Do grudnia br. w tym południowoamerykańskim kraju ma zostać otwartych do 40 nowych placówek handlowych.

We wrześniu br. Alexandre Soares dos Santos podjął decyzję o wycofaniu się z biznesu. Przejście na emeryturę 79-letni prezes Jeronimo Martins uzasadnił zaawansowanym wiekiem i ograniczoną kondycją fizyczną. Ujawnił, że jego syn Pedro, pełniący w grupie stanowisko dyrektora zarządzającego, spędza trzy tygodnie w miesiącu na doglądaniu działań detalisty w Polsce lub Kolumbii.

- _ Ja nie mogę latać do Kolumbii, gdyż zabraniają mi tego lekarze. Co to więc za prezes, który nie jest w stanie być tam, gdzie inwestuje jego firma? _ - pytał retorycznie Soares dos Santos w swoim pożegnalnym wywiadzie dla _ Expresso _.

Alexandre Soares dos Santos w swoich ostatnich wypowiedziach medialnych bardzo pozytywnie mówił na temat polskiej gospodarki i dogodnych warunków do inwestowania w Polsce. W wywiadzie dla lizbońskiej gazety biznesmen powrócił do tematu Biedronki, uznając ją za jedno z najbardziej udanych osiągnięć swojego życia.

- _ Podczas mojej kariery zawodowej miałem wiele szczęśliwych momentów. Dobrnąłem do jej końca beż żadnej frustracji. Dziś mogę powiedzieć, że najwięcej radości przysporzyła mi Polska _ - podsumował.

Szef Jeronimo Martins przyznał, że podczas każdego pobytu w Polsce zachęca kierownictwo polskiego przedstawicielstwa grupy do dużej aktywności i czujności. - _ Konkurencja nie śpi i aby nasza firma utrzymała swoją pozycję musi się stale unowocześniać, przy jednoczesnym utrzymaniu skromności w działaniu _ - dodał prezes portugalskiej grupy.

Alexandre Soares dos Santos był autorem jednej z najbardziej korzystnych dla grupy JM decyzji - wejścia na polski rynek detaliczny w 1995 r. i rozwinięcia dyskontów Biedronka. W pierwszym półroczu br. sieć, posiadająca już około 2,2 tys. sklepów, zwiększyła sprzedaż o 18 proc., osiągając poziom bliski 3,7 mld euro. Lider polskiego detalu ma już ponad 65-procentowy udział w całości sprzedaży prowadzonej przez portugalską grupę.

Ustępujący prezes detalisty jest głową rodziny Soares dos Santos, która jest właścicielem spółki Sociedade Manuel dos Santos. Firma ta posiada 56,1 proc. udziałów w grupie Jeronimo Martins. Przedsiębiorca uznawany jest przez magazyn _ Forbes _ za drugiego najbogatszego człowieka w Portugalii. Jego fortuna szacowana jest na 2,3 mld euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Handlowy gigant podtrzyma skalę inwestycji W tym czasie, zgodnie z zapowiedziami, Biedronka dobije do 3 tys. placówek.
Właściciel Biedronki ukarany za nieuczciwość Portugalski sąd obniżył wysokość kary za nieuczciwe praktyki podczas promocji w sieci Pingo Doce.
"Ekspansja Biedronki zgodnie z planem" Do końca roku sieć ma się powiększyć o 290 sklepów i dwa centra dystrybucji.
Tagi: meksyk, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz