Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dreamliner w polsce
17.01.2013 09:29

Julia Pitera mówi, kto jest winny sytuacji w LOT

Posłanka PO podkreśla, że ten zakup nie był trafioną inwestycją.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Winę za kłopoty Lotu ponosi rada nadzorcza spółki, a nie minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Julia Pitera broni ministra i wskazuje na winę osób bezpośrednio zarządzających spółką. *

W radiowej Trójce, była minister zajmująca się tropieniem korupcji zastanawiała się też skąd biorą się problemy z Dreamlinerami.

Julia Pitera podkreśla, że minister skarbu nie miał pełnej wiedzy o sytuacji Lotu i opierał swoją wiedzę na raportach zarządu. To rada nadzorcza powinna pilnować rzetelności władz spółki - dodała.

- _ Rada nadzorcza każdej spółki powinna weryfikować informacje i ich prawdziwość. Zawsze mogą znaleźć się nieodpowiedzialne zarządy, które podają stan lepszy od faktycznego. Dziwi mnie w wielu przypadkach, kiedy coś dzieje się w spółce skarbu państwa, a na koniec się okazuje, że Rada Nadzorcza nic nie wiedziała, bo zarząd przekazywał informacje optymistyczne _ - mówiła posłanka PO.

Posłanka PO podkreśla, że zakup Dreamlinerów raczej nie był trafioną inwestycją.

-_ Ja jednak chciałabym się dowiedzieć o co chodzi. Polska w 2005 roku złożyła zamówienie na 8 czy 7 sztuk. Były kolejne terminy dostawy: 2008, 2009, 2010, w końcu dostaliśmy je teraz. Okazuje się, że niewielki z nich pożytek. Zobaczymy czym to się skończy _ - zastanawiała się Pitera.

W grudniu rząd wspomógł narodowego przewoźnika kwotą 400 milionów złotych. Komisja Europejska sprawdza czy nie była to nielegalna pomoc publiczna.

Polskie linie lotnicze na razie odebrały dwa Dreamlinery. W planie jest zakup łącznie ośmiu sztuk samolotów. Cena za jeden egzemplarz to blisko 200 milionów dolarów.

Czytaj więcej w Money.pl
Dreamlinery w Polsce będą jednak latać? Boeing 787 należący do polskiego przewoźnika LOT rozpoczął inauguracyjny lot dalekodystansowy z Warszawy do Chicago.
Drugi dreamliner już dziś przylatuje do Polski Lądowanie na Lotnisku Chopina planowane jest około godziny 15.30 czasu lokalnego.
Uda się uratować LOT? Odpowiedź wkrótce Nowego prezesa LOT-u powinniśmy poznać za miesiąc. Tak chce minister skarbu Mikołaj Budzanowski. KE sprawdzi też czy publiczna pomoc firmie jest zgodna z prawem.
Tagi: dreamliner w polsce, julia pitera, business news, wiadomości, strategie firm, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, strategie, zarządzanie, najważniejsze, z rynku, marketing i zarządzanie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz