Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kakao drożeje. Przez WKS i spekulacje

0
Podziel się

Cena kakao od początku stycznia rośnie za sprawą niepokojów w Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Kakao drożeje. Przez WKS i spekulacje
(PAP/EPA)
bEihfcol

Cena kakao od początku stycznia 2011 4. wzrosła o ponad 21 proc. osiągając 32- letnie historyczne szczyty.

Od 5 listopada 2010 r. do 21 lutego kakao podrożało o blisko 30 proc., co oznacza, że cena kontraktów wzrosła z 2743 dol. za tonę do 3546 dol. za tonę.

_ - Jednym z głównych powodów wzrostu cen tego surowca są obawy o zakłócenie produkcji i dostaw kakao z Wybrzeża Kości Słoniowej, które jest największym producentem tego surowca na świecie. Dostarcza około 40 proc. światowej produkcji _- poinformował analityk firmy doradczej Tomasz Gołyś.

bEihfcon

W kraju tym doszło do zamieszek związanych z wyborami prezydenckimi. Z powodów politycznych wprowadzono tam zakaz eksportu kakao i kawy. W wyniku tej decyzji eksport z tego kraju spadł o ponad 16 proc. w ciągu roku.

Zobacz także: Producenci kakao protestują w WKS (NTD, ang.):

Światowa produkcja kakao w sezonie 2009/2010 wyniosła 3613 mln ton. W ciągu roku ten popyt wzrósł o 4 proc., a światowe zapasy kakao zmalały o 82 tys. ton. - _ Większe zapotrzebowanie na kakao jest spowodowane m.in. zmianą upodobań konsumentów, którzy częściej kupują wyroby z dużą zawartością kakao, a do czego zachęcają producenci czekolady _ - tłumaczy Gołyś.

bEihfcot

Kolejnym powodem wzrostu cen są spekulacje na giełdach, w których biorą udział m.in. fundusze hedgingowe. W ciągu drugiego tygodnia lutego liczba tzw. długich pozycji w kontraktach - chodzi o inwestorów, którzy grających na wzrost ceny - wrosła na nowojorskiej giełdzie o 13 proc.

Spekulacje na rynku kakao rozpoczęły się od momentu pojawienia się ostatniego kryzysu. W pierwszej połowie 2009 r. ziarno na giełdzie w Londynie osiągnęło cenę blisko 2 tys. funtów za tonę, podczas gdy ok. 20 lat jego ceny były stabilne i utrzymywały się na poziomie 700-1000 funtów za tonę - informuje Piotr Chechelski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowe.

Według Chechelskiego, inną sugerowaną przyczyną podrożenia kakao jest wrogie przejęcie korporacji Cadbury przez inną - Kraft Foods. 10 proc. wartość zakupów w firmie Cadbury stanowiło kakao, gwałtowana podwyżka cen tego surowca spowodowała trudności finansowe, z którymi Cadbury nie mógł sobie poradzić i łatwiej można było go przejąć.

bEihfcou

Eksperci przewidują, że w 2011 r. sytuacja na rynku kakao będzie zależała od podaży surowca m.in. od warunków pogodowych oraz sytuacji politycznej w Afryce. Problem stanowi także starzenie się plantacji kakaowca.

W Afryce Zachodniej, która zapewnia dwie trzecie światowych dostaw kakao, głównym problemem jest harmattan - silny, północno-wschodni wiatr, wiejący w porze suchej znad Sahary na wybrzeże Zatoki Gwinejskiej, a także na zachodnie wybrzeże Afryki Północnej. Wieje on zwykle na początku roku i zagraża kwiatostanowi, co oznacza spadek produkcji kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Ghanie, Nigerii i Kamerunie.

Zagrożeniem dla upraw kakaowca jest też inne zjawisko pogodowe - El Nino, które sprowadza suszę do Azji Południowo-Wschodniej i huraganowe deszcze w niektórych rejonach Ameryki Łacińskiej. Anomalie pogodowe dotykają wtedy zbiory w Indonezji i w Ekwadorze.

W opinii ekspertów, wzrost cen może powstrzymać jedynie Ghana - drugi producent kakao na świecie, która prognozuje, że zwiększy w tym sezonie zbiory o 14 proc.

bEihfcov

Analitycy oceniają, że światowa produkcja kakao w 2015 r. wzrośnie do 4,8 mln ton. Najwięcej kakao zużywa Europa. Głównymi odbiorcami tego produktu są: Holandia, Niemcy, Francja i Wielka Brytania. Najszybciej zaś rośnie rynek w regionie Azji i Pacyfiku, a szczególnie w Malezji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/52/t129844.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rzad;wks;wstrzymuje;eksport;kakao;i;kawy,233,0,759017.html) Rząd WKS wstrzymuje eksport kakao i kawy Rząd Alassane'a Ouattary, jest jednym z dwóch w Wybrzeżu Kości Słoniowej
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t87719.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/tajemniczy;kupiec;wstrzasnal;rynkiem;kakao,99,0,644963.html) Tajemniczy kupiec wstrząsnął rynkiem kakao Nie wiadomo kto przed weekendem zlecił zakup 241 tys. ton kakaowego ziarna.
bEihfcoO
business news
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)