To kolejne zmiany w prawie, mające chronić głównie młodzież przed skutkami palenia. Producenci jednak znaleźli już sposoby na ich obejście.
Jeszcze w 2008 roku rozpoczęto przegląd prawa dotyczącego produktów tytoniowych. Okazało się wówczas, że wśród młodych ludzi rośnie zainteresowanie aromatyzowanymi papierosami, na przykład czekoladowymi czy waniliowymi, oraz cygaretkami - przypomniała telewizja CBC.
Od wczoraj więc aromatyzowane papierosy, z wyjątkiem mentolowych, musiały zniknąć z półek sklepów, i tak szczelnie zamkniętych, by nie było widać opakowań. Dodatkowo wprowadzono zakaz sprzedaży cygaretek na sztuki.
Niektórzy producenci wyrobów tytoniowych już znaleźli sposób na obejście nowego prawa. Na przykład w Montrealu firma Casa Cubana zaczęła produkcję nieco większych cygaretek, a zatem tych wyrobów zakaz pojedynczej sprzedaży już nie dotyczy. Od razu pojawiła się więc reakcja federalnej minister zdrowia Leony Aglukkaq, która zapowiedziała dalsze uszczelnianie prawa.
*Według niedawnych badań *przeprowadzonych w okolicach szkół średnich i uniwersytetów, znacznie ponad połowa papierosów palonych przez młodych ludzi to papierosy nielegalne. W badaniach analizowano niedopałki i sprawdzano markę papierosów.
Na razie bowiem nowe przepisy mogą funkcjonować nieco w próżni i dotknąć głównie legalnych sprzedawców. Papierosy w Kanadzie są drogie, zatem wiele osób szuka możliwości kupienia ich bez akcyzy w rezerwatach indiańskich, gdzie można je sprzedawać, ale tylko w obrębie rezerwatu. Inni, jeśli mieszkają blisko granicy ze Stanami Zjednoczonymi, przywożą tańsze papierosy z USA.
Obecnie stowarzyszenie handlowców Canadian Convenience Store Association sygnalizuje, że dysponuje nagraniami wideo z Ontario, świadczącymi, że bardzo często sklepy w rezerwatach nie sprawdzają wieku osoby kupującej papierosy. Kolejne nagrania z rezerwatów w Quebec pokazują, jak łatwo jest kupić aromatyzowane papierosy - relacjonują kanadyjskie media.
Rząd federalny zapowiedział niedawno wzmożoną walkę z nielegalnymi papierosami, jednak ze względu na relację cenową (papierosy z rezerwatów mogą być i trzy razy tańsze od tych w sklepie) te zmagania mogą być trudne.