Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
afera hazardowa
16.11.2009 19:24

Kapica: Nie będzie zakazu hazardu w internecie

Ustawa zezwoli na zakłady organizowane przez zarejestrowane w Polsce firmy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Zarejestrowane w Polsce firmy bukmacherskie, działające oraz płacące podatki w kraju, będą mogły urządzać zakłady wzajemne przez internet.

Rozwiązanie takie przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o grach hazardowych. Wiceminister finansów Jacek Kapica wyjaśnił, że ponieważ dotyczy on spraw technicznych i informatycznych, musi być przedmiotem notyfikacji UE. Ponieważ proces ten może potrwać najkrócej trzy miesiące, regulacje te wyłączono z projektu bazowego ustawy o grach hazardowych.

_ - Rządowi zależało na jak najszybszym uregulowaniu rynku hazardowego w nowym akcie prawnym, stąd elementy techniczne i informatyczne zostały wydzielone do odrębnego aktu _ - mówił Kapica. Poinformował, że najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu projektem może zająć się Rada Ministrów. Jego zdaniem, nowe przepisy mogłyby wejść w życie na początku maja 2010 roku.

Pytany, dlaczego rząd zmienił zdanie co do zapowiadanego wcześniej wprowadzenia zakazu hazardu w internecie, Kapica wyjaśnił, że temat ten był przedmiotem rozmowy premieraDonalda Tuskaz przewodniczącymi klubów parlamentarnych w Sejmie. Stanowisko przewodniczących - jak mówił Kapica - nie było negatywne.

Dodał, że hazard np. w kasynach internetowych czy internetowych salonach będzie nadal nielegalny. Powiedział ponadto, że nielegalne strony internetowe oferujące hazard internetowy będą blokowane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Ma być prowadzony tzw. rejestr stron i usług niepożądanych, w tym służących do oszustw finansowych czy nielegalnego hazardu.

Kapica wytłumaczył, że projekt dopuszcza także informowanie o sponsoringu firm urządzających zakłady wzajemne. Pytany, dlaczego rząd zdecydował się na takie rozwiązanie, wyjaśnił, że ewentualne wprowadzenie zakazu informowania o sponsoringu objęłoby także Totalizator Sportowy, który działa na rynku zakładów wzajemnych.

_ - Zależało nam, by środki, które Totalizator Sportowy przeznacza na działalność sponsoringową, były nadal kierowane do polskich reprezentacji _ - podkreślił Kapica. Zaznaczył, że o sponsoringu będą mogły informować tylko firmy bukmacherskie zarejestrowane w Polsce, które mają zezwolenie na działalność w naszym kraju. _ Jeżeli ta działalność będzie prowadzona z serwera zagranicznego przez podmioty z zagranicy, to będzie to działanie nielegalne _ - dodał.

- _ Idziemy takim samym tropem jak parę krajów europejskich, w tym np. Francja _ - skomentował Boni. _ - Wszystko jest jasne, przejrzyste, nie ma w tym nic nowego. Partnerzy społeczni rozumieją konieczność szybkiego tempa uchwalania tych przepisów _.

Jak oszacował Money.pl, gdyby e-hazard był w naszym kraju legalny, tylko w tym roku budżet zarobiłby 387 mln zł. Wzrosty w kolejnych latach trudno szacować, ale można założyć, że byłyby bardzo wysokie, zwłaszcza pod znacznym ograniczeniu tradycyjnego hazardu.

  • Takie przychody mógłby mieć budżet, gdyby firmy e-hazardowe były zarejestrowane w Polsce a nie za granicą. Szacunki Money.pl na podstawie danych IBnGR.

| USTAWA ANTYHAZARDOWA: |
| --- |
| Rząd przyjął projekt ustawy o grach hazardowych, który przewiduje m.in. zakaz gier na automatach do hazardu poza kasynami. Zgodnie z projektem, nie będą wydawane nowe zezwolenia na prowadzenie salonów gier z automatami i punktów z automatami o niskich wygranych. Projekt zakłada, że nie będzie też możliwe urządzanie wideoloterii. W stosunku do obecnie obowiązującej ustawy podniesiono niektóre wysokości stawek podatku. Projekt przewiduje m.in., że dla gier cylindrycznych, w kości i karty, na automatach i od pozostałych zakładów wzajemnych stawka podatku wyniesie 50 proc. Powołane mają zostać trzy fundusze, na które będą przeznaczane pieniądze z dopłat do gier. Na Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej ma wpływać 75 proc. dochodów budżetowych z podatku od gier, na Fundusz Promocji Kultury - 20 proc., natomiast na nowo utworzony Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych będzie przekazywane 5 proc. wpływów.
|

Tagi: afera hazardowa, hazard, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz