Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kapica: To rekordowy rok przychodów z hazardu

0
Podziel się:

Rząd spodziewa się 19 mld zł wpływów z branży - mówił dziś w Sejmie wiceminister finansów.

Kapica: To rekordowy rok przychodów z hazardu
(PAP/Tomasz Gzell)

Resort szacuje przychody z hazardu za ten rok na 19 mld zł, przy czym 11 mld zł to będą przychody z automatów do gier o niskich wygranych. Państwo zarobi też więcej na podatkach z tej branży.

_ - W 2008 roku nastąpił 70-procentowy przyrost przychodów z gier o niskich wygranych. Za pierwsze półrocze 2009 roku jest to przyrost 30-procentowy _ - powiedział w Sejmie wiceminister finansów Jacek Kapica (na zdjęciu).

_ - Ten rynek rozwija się w ostatnim czasie dynamicznie, zwłaszcza w segmencie automatów do gier o niskich wygranych - _ wyjaśnił minister.

Automatów przybywa najszybciej. W 2007 roku było 28 tys.; w 2008 roku - 39 tys., a w pierwszym półroczu tego roku jest już ich 47 tys.

_ _

Jacek Kapica poinformował, że kwota podatków od gier za rok ubiegły wyniosła 1,5 mld zł i w tym roku będzie to podobna wartość. _ - Przy czym znaczny wzrost następuje w podatku od gier od automatów o niskich wygranych. W ubiegłym roku to było 300 mln zł; w tym roku będzie to już blisko 460 mln zł _ - wymienił.

Wpływy z kasyn też rosną, ale wolniej

Nieco wolniej będą rosły wpływy podatkowe od właścicieli kasyn, do poziomu 233 mln zł za pięć lat.

*prognoza, źródło: Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową

Podatki płacone przez właścicieli dużych salonów gier do 2014 roku mają być jednak 2,5 raza wyższe niż dzisiaj.

*prognoza, źródło: Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową

Wiceminister finansów poinformował, że po zmianie rozporządzenia dotyczącego warunków technicznych rejestrowania automatów, od marca tego roku automaty z funkcją kumulacji wygranych nie są rejestrowane. Podał też, że Centralne Biuro Śledcze i służba celna zakwestionowały w maju tego roku 500 takich automatów, a 150 automatów skierowano do ponownego badania.

Negatywny wpływ dopłat?

W aferze hazardowej wszystko rozbija się o dopłaty, które mieliby płacić gracze. Zapis ich dotyczący zakłada, że SMS-y i telefony w loteriach audiotekstowych miałyby zostać objęte 25-proc. dopłatą, natomiast 10-proc. dopłatą pozostałe formy hazardu m.in. gry na automatach. Teoretycznie więc wprowadzenie tych dopłat do dodatkowych rodzajów gier, powinno zwiększyć dochody budżetu państwa.

Raporty Money.pl
*O jaką stawkę chodziło w aferze hazardowej? * Rynek gier hazardowych w Polsce rośnie w tempie 40 proc. rocznie. Wart jest 17 mld złotych.
*To ostatnia kumulacja w Dużym Lotku * Blisko 3,6 mld złotych wpłynęło do kasy Totalizatora Sportowego w 2008 roku. Państwo na naszym zamiłowaniu do hazardu zarobiło ponad 1,6 mld złotych. Już jutro Duży Lotek zmieni się w Lotto, a Express Lotek w Mini Lotto. Zasady gry nie zmienią się. W przypadku Lotto wzrosną koszy zakładów, ale w górę pójdą też wygrane.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)