Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
urząd antymonopolowy
21.03.2012 13:04

Kary dla koncernów spożywczych we Francji

Według francuskiego urzędu antymonopolowego naciski koncernów na hurtowników miały doprowadzić do ograniczonej konkurencji na rynkach suchej karmy dla psów i kotów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jeff Keen/CC/Flickr)

35,3 mln euro grzywny będą musiały zapłacić trzy firmy spożywcze: Nestlé, Royal Canin (spółka należąca do Mars Inc.) i Colgate-Palmolive. Według francuskiego urzędu antymonopolowego producenci naciskali na swoich francuskich dystrybutorów, aby utrzymali wysokie ceny karmy dla zwierząt domowych - donosi _ Wall Street Journal _.

Rzecznik urzędy zaznaczył wprawdzie, że koncerny nie działały w kartelu, ale nazwał ich działanie _ porozumieniem wertykalnym _. Naciski na hurtowników miały doprowadzić do _ ograniczonej konkurencji na rynkach suchej karmy dla psów i kotów _ w latach 2004-08.

Nestlé został ukarany grzywną w wysokości ponad 19 mln euro, a Royal Canin i Colgate-Palmolive będą musiały zapłacić odpowiednio 11,6 i 4,7 mln euro. Jak podaje portal gazeta.pl - kara dla Nestlé została zmniejszona o 18 proc., dla spółki należącej do Mars Inc. - o 20 proc.

Stało się tak, ze względu na działania obu firm, które zaczęły dostosowywać się do przepisów antymonopolowych. Mimo tego koncerny rozważają odwołanie się od nałożonej grzywny.

O działalności koncernów czytaj w Money.pl
Nestle zarobiło 26 mld euro i chce więcej Wzrost sprzedaży w 2011 roku powinien wynieść od pięciu do sześciu procent, szacuje firma.
Sami poprosili o kontrolę UOKiK. Pierwszy raz Komisja Europejska przekazała kontrolę polskiemu urzędowi antymonopolowemu. Chodzi o przejęcie kontroli przez grupy medialne Canal+ i ITI nad spółką TVN.
31 mln dolarów kary dla rosyjskiego potentata Gazprom Nieft nadużywał pozycji dominującej przez ustalanie wysokiej ceny oleju napędowego i paliwa lotniczego w pod koniec 2010 i na początku 2011 r.
Tagi: urząd antymonopolowy, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, unia, prawo, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz