Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Katar chce przejąć 25 procent udziałów w Porsche

W ten sposób firma pozbędzie się długów i przygotuje do przejęcia Volkswagena.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Wygląda na to, że poszukiwania przez Porsche inwestora finansowego z krajów arabskich powiodły się. Emirat Kataru może przejąć wkrótce 25 procent udziałów w Porsche. To dobra wiadomość dla producenta samochodów sportowych, zła dla VW.

Według doniesień prasowych, producent samochodów sportowych Porsche negocjuje z Katarem przejęcie 25 procent udziałów w koncernie. W ten sposób stuttgardzki producent samochodów mógłby pozbyć się swoich długów, wzmacniając swoją pozycję w walce o przejęcie Volkswagena, pisze _ Financial Times _.

Z dobrze poinformowanych kręgów wiadomo, że negocjacje pomiędzy szefem Porsche, Wendelinem Wiedekingiem, i państwowym Qatar Investment Authority (QIA) są dalece zaawansowane. Obecnie potencjalny inwestor sprawdza księgi finansowe Porsche. Umowa może zostać zawarta już w najbliższych tygodniach. Inwestycja Kataru może być też związana z podniesieniem kapitału nawet o 4,5 mld euro.

Jak pisze FT, nie wiadomo jeszcze, ile Katar będzie gotów zapłacić za przejęcie udziałów. Aktualną wartość rynkową Porsche szacuje się na 8,2 mld euro, więc 25 procent aktywów powinno być warte dwa miliardy euro. Przyjęcie obcego inwestora oznaczałoby dla rodzin właścicieli złamanie tabu: jak dotąd Porsche było kontrolowane przez rodziny Porsche i Piech. Próby sprzedaży udziałów inwestorom spoza rodziny był w przeszłości udaremniane.

Z powodu zadłużenia wysokości dziewięciu miliardów euro, koncern Porsche porzucił chwilowo swoje dotychczasowe plany przejęcia największego europejskiego producenta samochodów - Volkswagena. Obecnie oba przedsiębiorstwa pracują nad utworzeniem zintegrowanego koncernu samochodowego. Nie porozumiano się jeszcze co do podziału wpływów pomiędzy Stuttgartem i Wolfsburgiem. Porsche posiada obecnie prawie 51 procent udziałów w VW, drugim co do wielkości akcjonariuszem jest Dolna Saksonia, która posiada 20 procent udziałów. Dzięki tzw. prawu VW kraj związkowy posiada prawo współdecydowania przy podejmowaniu ważnych decyzji.

Dobre wiadomości z Kataru byłyby korzystne nie tylko dla kursu akcji Porsche. W poszukiwaniu źródeł finansowania poważnie zadłużony producent samochodów zwrócił się do państwowego banku KfW. Wprawdzie komitet kierowniczy funduszu gospodarczego zajął się już wnioskiem kredytowym producenta samochodów, jednak decyzja jeszcze nie zapadła. Wcześniej koncern Porsche zapewnił sobie 10,75 mld euro kredytu w innych bankach.

Tagi: katar, porsche, przejęcie, inwestor, volkswagen, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz