Notowania

ryanair
27.02.2013 14:30

KE nie pozwoliła na fuzję irlandzkich linii Ryanair i Aer Lingus

Komisja Europejska podała, że fuzja dałaby połączonym liniom monopol lub dominującą pozycję na 46 trasach, na których teraz przewoźnicy ze sobą konkurują.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

KE zakazała przejęcia irlandzkiego przewoźnika Aer Lingus przez irlandzkie tanie linie lotnicze Ryanair - podała KE, powołując się na prawa UE ws. fuzji. Komisja doszła do wniosku, że gdyby doszło do fuzji powstałby monopol i szkodliwy dla konsumentów.

Komisja Europejska podała, że fuzja dałaby połączonym liniom _ monopol lub dominującą pozycję _ na 46 trasach, na których teraz przewoźnicy ze sobą konkurują. Zdaniem KE ograniczyłoby to wybór klientom, co prawdopodobnie doprowadziłoby do wzrostu cen biletów na tych trasach.

KE zapewniła, że sumiennie przeanalizowała sprawę i przeprowadziła kilka testów rynkowych. _ Decyzja Komisji chroni ponad 11 milionów irlandzkich i europejskich pasażerów, którzy co roku podróżują do i z Dublina, Cork, Knock i Shannon. Dla nich przejęcie linii Aer Lingus przez Ryanaira prawdopodobnie doprowadziłoby do wyższych opłat _ - oświadczył komisarz UE ds. konkurencji JoaquĄn Almunia.

Dodał, że podczas dochodzenia KE, Ryanair _ miał wiele sposobności do zaoferowania środków zaradczych _, ale propozycje firmy były _ nieadekwatne _.

KE zaznaczyła, że po raz trzeci zgłoszono jej chęć nabycia przewoźnika Aer Lingus przez Ryanaira. W 2007 r. KE pierwszy raz zakazała fuzji, a jej decyzja została później podtrzymana przez sąd UE. W 2009 r. zgłoszenie wycofał sam Ryanair.

Linie Aer Lingus zostały powołane przez irlandzki rząd w 1936 roku. Przewoźnik ma siedzibę w Dublinie. Linia oferuje połączenia z Irlandii do Wielkiej Brytanii, innych miast europejskich, USA. Do Polski przewoźnik lata na warszawskie Lotnisko Chopina. Przewoźnik posiada ok. 40 samolotów typu Airbus.

Irlandzki Ryanair z siedzibą w Dublinie został założony przez rodzinę Ryan w 1985 r. Linia oferuje ok. 1 tys. 500 lotów dziennie do 53 miast w 28 krajach Europy. W Polsce Ryanair lata m.in. do Warszawy, Łodzi, Krakowa, Katowic, Rzeszowa. Oferuje połączenia m.in. do Anglii, Francji, Irlandii, Szwecji, Norwegii, Niemiec, Hiszpanii. Ryanair wykonuje rejsy samolotami typu Boeing. W 2011 r. przewoźnik przewiózł 75 mln pasażerów.

Tagi: ryanair, business news, wiadomości, strategie firm, wiadmomości, gospodarka, manager, strategie, z rynku, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz