Notowania

fiat
24.07.2009 18:25

KE zgodziła się na przejęcie Chryslera przez Fiata

Komisja uważa, że transakcja ta nie zaszkodzi europejskiemu rynkowi.

Podziel się
Dodaj komentarz

Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie amerykańskiego koncernu samochodowego Chrysler LLC przez włoskiego Fiata. KE uważa, że operacja ta nie zakłóci konkurencji na unijnym rynku.

_ Po zbadaniu sprawy KE doszła do wniosku, że operacja nie zakłóci w sposób znaczący skutecznej konkurencji w Europejskim Obszarze Gospodarczym ani w jego części _ - oświadczyła KE w komunikacie prasowym. Fuzja według KE _ nie zmieni w znaczący sposób konkurencyjnej struktury rynku produkcji i sprzedaży samochodów osobowych _.

W uzasadnieniu KE podała, że Chrysler konstruuje i sprzedaje samochody i ciężarówki pod marką Chrysler, Jeep i Dodge. Firma operuje głównie w USA (90 proc. obrotów) i nie posiada ani jednej fabryki w EOG. Fiat z kolei jest głównie producentem i sprzedawcą samochodów osobowych (Fiat, Lancia, Alfa Romeo, Abarth, Maserati i Ferrari), a także pojazdów rolnych, budowlanych i przemysłowych.
Połączenie z włoskim koncernem jest częścią procedury ratowania Chryslera przed bankructwem. W czerwcu borykający się z ogromnymi kłopotami Chrysler LLC sprzedał prawie wszystkie aktywa, poza częścią długów, nowej firmie, która działa pod nazwą Chrysler Group LLC. Udział Fiata w tej nowej firmie wynosi 20 proc. (i ma wzrosnąć pod pewnymi warunkami do 35 proc.), co daje włoskiemu koncernowi dostęp do technologii i nowych modeli.

Tagi: fiat, chrysler, przejęcie, komisja, europejska, zgoda, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz