Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

KHW rozważa dwa warianty budowy elektrowni

Nowe elektrownie spalałaby gorsze, trudno zbywalne gatunki węgla.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Herr Kriss/CC/Wikipedia)

Katowicki Holding Węglowy opracował dwa warianty budowy elektrowni, która spalałaby gorsze, trudno zbywalne gatunki węgla. Pierwszy wariant przewiduje budowę elektrowni o mocy 40-60 megawatów, drugi - o mocy 50 MW, ale wytwarzającą jednocześnie ciepło.

Jak powiedział prezes holdingu Roman Łój, w najbliższych miesiącach wybrany zostanie najbardziej optymalny wariant, a następnie rozpoczną się prace projektowe oraz działania na rzecz zorganizowania finansowania i realizacji inwestycji.

_ - W tym celu mogłaby być powołana spółka z udziałem KHW, naszej spółki Zakłady Energetyki Cieplnej (ZEC) Katowice oraz inwestora finansowego _ - powiedział prezes Łój.

Elektrownia ma powstać w rejonie _ Boże Dary _ w Katowicach-Kostuchnie. To część kopalni Murcki-Staszic. Strategia KHW, poprzez należącą do holdingu spółkę ZEC, zakłada zwiększenie zaangażowania w sferze energetyki. Oprócz budowy elektrowni zasilanej gorszymi gatunkami węgla planowany jest także rozwój energetycznego wykorzystania metanu z kopalń. W końcu ubiegłego roku nowy silnik na metan uruchomiono w kopalni Wieczorek, zasilany gazem z kopalni Staszic.

Prezes KHW powołał także specjalny zespół, który ma przeanalizować możliwości i opłacalność budowy farm fotowoltaicznych na należących do holdingu nieużytkach, np. składowiskach pogórniczych odpadów.

KHW to jedna z trzech największych śląskich spółek węglowych. Skupia cztery kopalnie i zatrudnia ok. 19 tys. osób. W grupie KHW jest też samodzielna kopalnia Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: katowicki holding węglowy, khw, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz