Notowania

british airways
20.03.2010 07:14

Kłopoty na lotniskach, strajk w British Airways

O północy z piątku na sobotę rozpoczął się protest personelu pokładowego. Potrwa trzy dni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(spotterjohnsen/CC/Flickr)

aktualizacja: 9:55

*O północy z piątku na sobotę rozpoczął się strajk personelu pokładowego. Protest ma potrwać 3 dni. Kolejne 4 dni strajku mają rozpocząć się 27 marca. Jednak dyrekcja BA twierdzi, że, mimo strajku, ponad 60 proc. pasażerów powinno dotrzeć do celu. *

Nie ulega jednak wątpliwości, że strajk, który rozpoczął siępo ostatecznym załamaniu się rozmów między dyrekcją BA i związku zawodowego Unite, spowoduje olbrzymie zamieszanie na lotniskach i pokrzyżuje plany podróży dla tysięcy osób.

British Airways, które zatrudniają ok. 12 tys. pracowników personelu pokładowego, chcą zaoszczędzić rocznie ok. 62,5 mln funtów (prawie 100 mln dol.) aby sprostać spadkowi liczby pasażerów, wzrostowi cen paliwa i coraz silniejszej konkurencji ze strony tzw. tanich przewoźników.

Plan oszczędnościowy przewiduje zamrożenie płac w 2010 r., przeniesienie około 3 tys. pracowników z etatów pełnych na niepełne i redukcję personelu kabinowego na dalekich trasach.

[

Airways tracą, ale mniej niż oczekiwano ]( http://manager.money.pl/news/artykul/british;airways;traca;ale;mniej;niz;oczekiwano,252,0,584444.html )

Dyrektor generalny British Airways Willie Walsh wyraził _ głębokie ubolewanie _ z powodu fiaska negocjacji i zapowiedział, że wprowadzone zostaną w życie plany awaryjne.

- _ Zamierzamy przewieźć tak wielu naszych klientów jak będzie to możliwe w sposób bezpieczny i komfortowy _ - zapewnił.

Jak informuje Reuters, BA przekwalifikowały około 1000 pracowników administracyjnych do tymczasowego pełnienia obowiązków personelu pokładowego, zarezerwowały miejsca dla swoich pasażerów u innych przewoźników oraz wyczarterowały samoloty z załogami na niektórych liniach.

Normalnie British Airways przewożą dziennie 70 tys. pasażerów. W ciągu weekendu mają nadzieję przewieźć ok. 49 tys.

Współsekretarz generalny związku zawodowego Unite Tony Woodley oskarżył Walsha, że _ wypowiedział wojnę _ związkowi, jednemu z największych w Wielkiej Brytanii.

[

Wielka fuzja lotnicza coraz bliżej ]( http://manager.money.pl/news/artykul/wielka;fuzja;lotnicza;coraz;blizej,1,0,578817.html )

Obserwatorzy wskazują, że strajk może pogorszyć sytuację rządu Partii Pracy na krótko przed wyborami powszechnymi. Premier Gordon Brown zaapelował w piątek do obu stron konfliktu do niezwłocznego przezwyciężenia dzielących ich różnic.

Związek Unite jest jednym z największych finansowych donatorów Partii Pracy, która wyrosła właśnie z ruchu związkowego na początku XX wieku.

Polityczne tło strajku w BA. Zobacz reportaz ITN News (ang.):

Sytuację rządu dodatkowo komplikuje możliwość pierwszego od 16 lat strajku na kolei. Pracownicy służb sygnalizacyjnych opowiedzieli się w piątek za strajkiem, jednak w przyszłym tygodniu mają odbyć się rozmowy ostatniej szansy.

Opozycyjni konserwatyści, którzy uważani są za faworytów w wyborach, wyznaczonych na 6 maja, wezwali Browna do zerwania uzależnienia finansowego od związków zawodowych.

Na Okęciu bez większych utrudnień

Strajk w British Airways nie wpływa mocno na ruch lotniczy w Polsce. Rzecznik warszawskiego lotniska Kamil Wnuk powiedział , że odwołano przylot jedynie dwóch samolotów tych linii na Okęcie.

Na warszawskim lotnisku miała wylądować po południu maszyna British Airways, ale na razie ten przylot został odwołany. Tym samym samolot ten nie odleci o godzinie 16 do Wielkiej Brytanii. Przewoźnik zgłosił też odwołanie wieczornego przylotu swojej maszyny. Ten samolot British Airways miał jutro rano zabierać pasażerów do Londynu.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Brytyjscy kolejarze bliżej decyzji o strajku ]( http://manager.money.pl/news/artykul/brytyjscy;kolejarze;blizej;decyzji;o;strajku,150,0,600982.html )
* [ W Wielkiej Brytanii nie będzie podwyżek płac ]( http://news.money.pl/artykul/w;wielkiej;brytanii;nie;bedzie;podwyzek;plac,58,0,597562.html )
Tagi: british airways, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz