Notowania

himalaje
09.07.2013 10:37

Kłopoty polskich himalaistów w masywie Karakorum

Tak twierdzi Marcin Kaczkan, drugi himalaista, który właśnie schodzi do bazy. Z jego kolegą, twórcą Alpinusa, wciąż nie ma kontaktu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Polski Związek Alpinizmu)

*Marcin Kaczkan (na zdjęciu po lewej) schodzi do bazy, ale dalej nie ma kontaktu z Arturem Hajzerem (na zdjęciu po prawej). Zdaniem Kaczkana jego kolega, twórca Alpinusa, zginął podczas podejścia na Gaszerbrum. *

Polscy himalaiści chcieli zdobyć dwa ośmiotysięczne szczyty Gaszerbrum I i II. Na pomoc wyruszyli Rosjanie
Himalaista Krzysztof Wielicki powiedział TVPInfo, że od dwóch dni nie ma kontaktu z Arturem Hajzerem. To może oznaczać wiadomość najgorszą z możliwych.

- _ Rokowania nie są najlepsze. Myślę, że informacja od Marcina Kaczkana może być bardzo ważna, ponieważ on pomimo że spadł, jednak przeżył, dotarł do obozu drugiego i tam spędził półtora dnia, więc może więcej wie. Niestety informacje są takie, że Artur też spadł. Z tych informacji, które otrzymałem od Thomasa, niemieckiego kierownika wyprawy wynika, że Marcin Kaczkan twierdzi, że Artur chyba nie żyje. Ale to nie są sprawdzone informacje _ - mówi Krzysztof Wielicki.

Marcin Kaczkan dziś zejdzie do obozu pierwszego. Jutro spodziewany jest w bazie.

Himalaiści byli na tak zwanym Kuluarze Japońskim - trudnym technicznie przejściu powyżej strefy lodospadów. Znajdowali się więc na wysokości powyżej 6 i pół tysiąca metrów, gdzie niska zawartość tlenu w rozrzedzonym powietrzu stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia.

Czytaj więcej w Money.pl
To już druga tragedia na Broad Peak Najwyższe góry świata zabrały już pięćdziesięciu Polaków. I to zapewne nie koniec.
Ta atrakcja zabiła 220 osób Niezależnie od tego, jak dużo ułatwień jest dzisiaj dla komercyjnych ekspedycji w wysokie góry, nie jest to wyprawa dla każdego.
Mount Everest, różaniec i prostytutka Okulary spawalnicze, pożyczony namiot, zbyt miękkie buty i kurtki sprzed epoki polarów. Oto droga na szczyt oczami Leszka Cichego.
Tagi: himalaje, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz