Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kłopoty szejków z Dubaju zatrzęsły giełdami

0
Podziel się:

Spółka Dubai World poprosiła wierzycieli o zwłokę w spłacie kredytów.

Kłopoty szejków z Dubaju zatrzęsły giełdami
(Larsz/CC/Flickr)

Emirat Dubaj popadł w tarapaty finansowe. Budowniczowie sztucznych wysp w kształcie palmy i najwyższego budynku na świecie zaskoczyli w środę międzynarodowe rynki finansowe, prosząc wierzycieli o zwłokę w spłacie kredytów przez spółkę holdingową Dubai World i jej filię Nakheel.

Światowe giełdy zareagowały spadkami, co wiąże się z utratą zaufania przez inwestorów. Reuters odnotowuje, że najbardziej ucierpiały akcje banków, w związku z zaniepokojeniem o stan globalnego systemu finansowego, wywołanym przez kłopoty Dubaju.

Zobowiązania finansowe Dubai World osiągnęły podobno 60 miliardów dolarów - pisze agencja dpa. Zdaniem ekspertów główną przyczyną tych trudności jest fatalna sytuacja na rynku nieruchomości, stanowiąca konsekwencje kryzysu finansowego.

Jak informuje WAM - państwowa agencja prasowa Zjednoczonych Emiratów Arabskich - władze Dubaju chcą, żeby wierzyciele Dubai World zaczekali na wszelkie należne im płatności co najmniej do 30 maja 2010 roku.

ZEA przychodziły już w tym roku z pomocą Dubajowi - ich bank centralny (z siedzibą w Abu Zabi) kupił dubajskie obligacje za 10 miliardów dolarów
Agencja dpa pisze, że emiratowi Abu Zabi, który z racji wielkich zasobów ropy naftowej jest mniej uzależniony od wpływów z innych sektorów, nieoficjalnie przypada teraz rola _ żyranta _ Dubaju.

Wprawdzie oba te emiraty od lat rywalizowały między sobą o najpiękniejszy luksusowy hotel, najlepsze linie lotnicze itp., ale nikt nie sądzi, by szejk Chalifa ibn Zajed an-Nahajan - władca Abu Zabi i prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich - dopuścił do bankructwa Dubaju.

Agencja Associated Press przypomina, że jeszcze dwa miesiące temu władca Dubaju szejk Muhammad ibn Raszid al-Maktum dementował pogłoski o kłopotach finansowych swego emiratu. W tym miesiącu szejk obcesowo uciszał krytyków, mówiąc im, żeby się _ zamknęli _. Teraz eksperci mówią, że szejk będzie musiał przedstawić plan naprawczy, i to taki, który okaże się wiarygodny dla inwestorów, chcących robić interesy z Dubajem.

ZOBACZ TAKŻE:

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)