Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kobiety w biznesie
22.04.2015 09:13

Kobiety w biznesie. Są lepiej wykształcone, ale mniej przebojowe

Kobiety są właścicielkami od jednej czwartej do jednej trzeciej firm działających na całym świecie. Otwierając biznes, dysponują zwykle niższym kapitałem niż mężczyźni. Są lepiej wykształcone, ale ostrożniejsze i mniej przebojowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(nullplus/iStockphoto)

Firma doradcza Deloitte oraz organizacja Business and Industry Advisory Committee opracowały raport ,,Putting all our Ideas to Work: Women and Entrepreneurship". Ma on na celu zwrócenie uwagi na problem wciąż niedostatecznej reprezentacji kobiet w biznesie.

Warunkiem koniecznym do zmiany tej sytuacji jest polityka promująca przedsiębiorczość kobiet, prowadzona przez rządy krajów przy wsparciu organizacji społecznych oraz biznesowych.

W krajach rozwijających się aż 70 proc. firm z sektora MŚP, prowadzonych przez kobiety, jest niedokapitalizowanych. Lukę tę oszacowano na 285 mld dolarów. Gdyby do 2020 roku udało się ją zamknąć, wzrost gospodarczy per capita w tych krajach dziesięć lat później byłby wyższy średnio o 12 proc.

W USA tylko 13 proc. funduszy venture capital kierowanych jest do firm, których właścicielkami są kobiety. Nie bez znaczenia są czynniki kulturowe i społeczne. Część kobiet ma problemy z przekonaniem inwestorów do własnych pomysłów. Z kolei wśród inwestorów istnieje wciąż stereotypowe podejście do biznesów prowadzonych przez kobiety.

Na przykład finansowanie z funduszy private equity zakłada szerokie wykorzystanie pośredników. Tymczasem kobiety często nie są silnie zakorzenione w ramach odpowiednich sieci inwestorów.

Cechy charakteru oraz kompetencje, decydujące o tym, czy ktoś osiągnie sukces w biznesie, takie jak wiedza, kreatywność, dynamizm, czy pewność siebie, są wspólne dla kobiet i mężczyzn. ,,Jest jednak także szereg cech, które odróżniają biznes prowadzony przez kobiety.

Ze względów rodzinnych większość kobiet otwiera firmy znacznie później niż mężczyźni. Posiadanie dzieci i rodziny determinuje także ilość czasu, który mogą poświęcić pracy. Spośród kobiet pracujących na własny rachunek aż 22 proc. pracuje mniej niż 40 godzin tygodniowo. Wśród mężczyzn będących w tej samej sytuacji ten odsetek sięga jedynie 10 proc." - tłumaczy Iwona Georgijew, partner w Deloitte.

Kobiety w biznesie są lepiej wykształcone od mężczyzn. Spośród kobiet-właścicielek firm 33 proc. ma wykształcenie wyższe, u mężczyzn ten odsetek jest niższy o 6 proc.

Z raportu wynika również, że kobiety koncentrują się na branżach, które obecnie są mniej atrakcyjne dla inwestorów. W sektorze nowoczesnych technologii i oprogramowania jest mniej właścicielek firm niż w takich branżach jak: moda, handel detaliczny, edukacja, zdrowie, czy usługi związane z gospodarstwem domowym.

Kobiety rzadziej też zatrudniają pracowników. Robi to jedna trzecia mężczyzn-przedsiębiorców i jedynie jedna piąta kobiet.

Jak wskazuje raport Deloitte, kobiety otwierające swój biznes dysponują zwykle niższym kapitałem niż mężczyźni. Najczęściej korzystają z pieniędzy rodziny lub własnych oszczędności. Rzadziej się zadłużają. Z danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju z 16 krajów europejskich wynika, że 27 proc. kobiet prowadzących własne firmy w ciągu dwóch ostatnich lat nie korzystało z kredytów. Dla mężczyzn odsetek ten wynosi 20 proc.

Barierą w dostępie do kapitału i rozwoju przedsiębiorczości kobiet bywa też prawo. Z danych Banku Światowego i International Finance Corporation wynika, że wciąż w przepisach prawa 128 z przeanalizowanych 143 państw istnieje co najmniej jeden czynnik różnicujący kobiety i mężczyzn. Takie ograniczenia mogą negatywnie wpływać na rozwój gospodarki.

Czytaj więcej w Money.pl
Firma z Torunia chce podbić rynek w USA O rozszerzeniu sprzedaży na rynek amerykański poinformowali dziś wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk, prezes zarządu TZMO Jarosław Józefowicz oraz marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.
Ta ustawa ułatwi życie przedsiębiorcom. Jak? Ryczałt od prywatnego korzystania z aut służbowych i ułatwienia dla operatorów w polskich portach przewiduje, przyjęty przez rząd, projekt ustawy.
Polska gospodarka traci 281 mld przez... brak zaufania Powoduje on, że 47 proc. polskich przedsiębiorców rezygnuje z zawierania umów - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.
Strata w firmie? Czasami to... dobrze! Dzięki niej możesz nie zapłacić podatku nawet przez 5 kolejnych lat.
Tagi: kobiety w biznesie, business news, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, strategie, zarządzanie, najważniejsze, czołówki, marketing i zarządzanie
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz