Sejm skierował do dalszych prac w komisji projekt PO dotyczący prac, którymi można zajmować się w niedziele i święta. Odrzucenia projektu chciała opozycja.
Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu głosowało 196 posłów, 225 było przeciwnych, a 13 wstrzymało się od głosu. Projekt trafił do komisji kodyfikacyjnej.
W projekcie chodzi m.in. o usługi świadczone przez centra działające w Polsce na rzecz partnerów zagranicznych z krajów, które mają inne kalendarze świąt i dni wolnych.
Autorzy projektu wskazują, że obecne regulacje nie dopuszczają wykonywania pracy w niedziele i święta na rzecz różnych zagranicznych podmiotów działających na rynku światowym, w których obowiązują różne kalendarze świąt i strefy czasowe. W szczególności chodzi o prace przy świadczeniu usług transgranicznych przez centra działające w Polsce.
Dlatego proponują dodanie do katalogu prac, które mogą być wykonywane w niedziele i święta, zapisu zezwalającego na pracę _ przy wykonywaniu prac z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną na rzecz przedsiębiorcy zagranicznego lub zagranicznego oddziału lub przedstawicielstwa przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, ze względu na odmienne, w stosunku do pracodawcy, dni wolne od pracy u wyżej wymienionych podmiotów _.
Autorzy projektu argumentują, że pomoże to nie tylko zachować obecne miejsca pracy w sektorze usług biznesowych (ich liczbę szacują na ok. 200 tys.), ale również stworzyć nowe oraz poprawić konkurencyjność polskiego rynku pracy w tym obszarze.
W ocenie opozycji projekt doprowadzi do tego, że Polska będzie specjalizować się w udostępnianiu taniej siły roboczej, a pracownicy zostaną pozbawieni kolejnych praw. W ocenie MPiPS zaproponowane w projekcie rozwiązania powinny być przedmiotem dyskusji na forum zespołu prawa pracy Komisji Trójstronnej.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Sejm wznowił posiedzenie. Będą mówić o... Orócz tego, czeka ich między innymi dyskusja nad nowelizacją przepisów o Sądzie Najwyższym. | |
Już po głosowaniu. Posłowie zdecydowali w sprawie budżetu Głosowało 429 posłów. Wniosek poparło 194, 231 było przeciw, a czterech się wstrzymało. | |
"Nowelizacja budżetu to nie koniec świata" - _ Nowelizacja budżetów nie jest działaniem nieznanym w państwach. W Polsce już kilkakrotnie doświadczaliśmy tej operacji _ - uważa Jan Łopata z PSL. |