Notowania

harvard
05.12.2008 15:32

Kolejna ofiara kryzysu. Harvard traci miliardy

Światowy kryzys finansowy dosięgnął Harvard. Uczelnia straciła 8 mld dolarów w cztery miesiące.

Podziel się
Dodaj komentarz
(dbking/CC/Flickr)

Przez pierwsze cztery miesiące szkolnego roku rozliczeniowego Harvard stracił aż 22 proc. pieniędzy z uczelnianego funduszu inwestycyjnego. Najbogatszy z uniwersytetów ma więc kłopoty.

Uczelnia twierdzi, że jej wyniki finansowe na koniec okresu rozliczeniowego (czerwiec 2009 roku) mogą być jeszcze gorsze niż rozliczenia po upływie czterech miesięcy. Ta prognoza i dotychczasowa 8-milionowa strata zmuszają uczelnię do obniżenia prognoz zarobkowych o 30 proc - donoszą dziennikarze The Wall Street Journal.

Sytuacja finansowa Harvardu zmieniła się więc dramatycznie w porównaniu z rokiem 2007, kiedy to uczelnia cieszyła się ogromnymi zyskami. Pierwsza szkoła wyższa w historii Stanów Zjednoczonych zarobiła wtedy aż 23 procent zainwestowanych pieniędzy, czyli 5,7 miliarda dolarów.

The Wall Street Journal donosi też o stratach innych Uniwersytetów. W ciągu ostatnich czterech miesięcy The University of Virginia Investment Management Co. stracił 1 mld. dolarów - 18% z funduszu, redukując go do 4,2 mld. dolarów. W Vermont, Middlebury College utrracił 14.4% ze swego funduszu, a w Iowa Grinnell College's aż 25% - tyle samo co Amherst College w Massachusetts.

Do tego wiele stanów tnie dofinansowanie na szkolnictwo wyższe. Uczelnie wstrzymują zatrudnienie, planują zmniejszenia naboru studentów, oraz podwyższenie czesnego. Rząd federalny podejmuje więc kroki by pobudzić pożyczki dla młodych ludzi.

Joni Finney, profesor na Uniwersytecie w Pensylwani, który prowadzi badania nad finansami uczelni, obawia się, że coraz mniej majętne publiczne uniwersytety i mniejsze prywatne uczelnie po prostu mogą nie być w stanie przyjąć wszystkich studentów.

Tagi: harvard, business news, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz